Çaki Gibi (Swiss Army Man) (2016)

Çaki Gibi (2016)Swiss Army Man

Puan 7.1 (18 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Absürt, Komik, Fantastik
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
97 dakika
90
11
209
94
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Absürt kategorisini severim ama bu herhangi bir alt metni olmadan tamamen sallamasyon olmuş
report_problem
9 ay önce
eminuk profil resmi
eminuk
Hayatımda izlediğim en saçma filmdi. Ama her nedense sonunda çok ağladım. Tüm o saçma sahneler, diyaloglar bana çok şey anlattı. Yalnız yaşayan, yalnız ölen, hayatta olduğu halde bir ölüden farksız olan, hiç aşık olunmamış, sevilmemiş, mutluluğun nasıl bir his olduğunu unutmuş bir sürü insan aklıma geldi ve duygulandım. Tüm bunları akıl edenlere saygılarımı sunuyorum.
report_problem
3 yıl önce
Trillmatic profil resmi
Trillmatic
Herkes de sevmiş, hayret. Türk filmi olsa bu kadar sevecek miydiniz acaba çok merak ettim şimdi... ?
report_problem
3 yıldan fazla önce
Perfectstranger profil resmi
Perfectstranger
Bazı sahnelerde kendimi gördüm (:
report_problem
3 yıldan fazla önce
potakal profil resmi
potakal
filmle ilgili ekşide okuyup çok sevdiğim bir yazıyı paylaşmak istiyorum:

içimizdeki ''öteki ucubeye'' yazılmış hüzünlü bir mektup gibi. öyle hüzünlü bir film ki hüznünü alaycılık, sarkazmla ören lakonik karizmanın altına gizliyor. komik, absürt olduğunu iddia ettiği her an dökülen deri parçalarını yerden toplamakla meşgul bir cüzzamlının içerideki hüznüne işaret ediyor. sizlerin dünyasında yeri olmayan 'benin'' parçalandığı ve dağıldığı yere kuruyor çadırını. hergün binlercesini geçiştirdiğimiz, anlam ifade etmeyen temasların sıradanlığına meydan okuyup, ötekinin aşkına, bu aşkın yüceliğine ve ulaşılmazlığına, sadeliğine el ediyor nehrin diğer yakasından.

çocukluğa, gençliğe, aşklara, ebeveynlere, dostlara mektuplar gönderiyor saklandığı yerden. kendini ifade edemediği yerlere ifade etmek istediklerini koyuyor nihayetinde cesurca. aklında ve kalbinde bastırdığı, ötelediği, kovduğu ne varsa yeni bir kimlikle yanına oturtup, en iyi dostuymuşcasına omzuna atıyor elini.

yasalara, kurallara, toplumsal görgüye ait bastırılmış, onaylanmış sayıklamalarının gerçekliğini kıran ve onu özgür kılan ötekinin sahiciliğine aşık oluyor. kendini onun yerine koyuyor, onu kendi yerine. ''eksikliğim çoktur ben de bilirim , eksiklikle kabul eyle gel beni'' diyor. nihayetinde açtığı kalbinin açıklarına yanaştırıyor yanında rahat, güvende ve huzurlu hissetiği öteki kendini. deliliğine öyle zarif bir izah buluyor ki artık dünyanın geri kalanı umuruna değil.

hayatının tek bir anında bile öteki olmanın burukluğunu hissetmemiş , yargılayan, yaralaya bakışların menziline oturup kendini bir türlü izah edememiş insanların anlayamacağı bir çözülüşün evi kendi ve öteki. öteki ve kendi.

karmaşık ve anlaşılmaz olanın rotasını hikaye etmenin gücüyle çizen kendini, ötekiyle mümkün kılan bir sadelik ve basitlik. güzel olanın elde etmenin hazzını boğup gömenlerin çoktan unuttuğu utangaçlığa iliştirilen bir hatırlatma.

ve dostluğun, koşulsuz açıklığın iğrenç- tuhaf- tiksindirici şeylerin üstünde büyüyen gücüne yakın plan yaparken, olduğu şeyden utanmayanların samimiyetine sarılıyor şefkatle.
report_problem
3 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Verdiği mesajlar filan.Çok çok tuhaf ve sıradışı bir filmdi...??
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
Seda.. profil resmi
Seda..
film, yalnızlık temasını çok farklı ve sıra dışı bi anlatımla işlemiş. beni absürt komedi yönünden ziyade psikolojik dram kısmı daha çok etkiledi. müzikler nefisti ve daniel radcliffe gerçekten muazzam bir oyunculuk sergilemiş
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Giriş gelişme ve sonucu olmayan fakat garip bir şekilde çok tatlı ilerleyip çok tatlı biten bir film.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
mistafa profil resmi
mistafa
izlediğim en garip filmdi
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
potakal profil resmi
potakal
"insan su kaynağını sevdiğine sonuna kadar kullandırmıyor ve gazıyla ona dünyayı gezdirmiyorsa, her şeyin ne anlamı var ki?"
report_problem
4 yıl önce
siborgmujgan profil resmi
siborgmujgan
of be ne diyim, izlediğim en güzel filmdi. net
report_problem
4 yıl önce
KlaketKafa profil resmi
KlaketKafa
Ne desem bilemedim =/ Ne sevdim ne de nefret ettim. Bazı sahneler çok hoşuma giderken bazıları nahoş bir tat bıraktı =| Ama şundan eminim ki hayatım boyunca izlediğim en absürt filmdi. Daniel rolünün hakkını vermiş ki hiç de kolay bir rol değildi bence.
report_problem
4 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
sevmediğim akış, algılayamadığım hikaye. doğal olarak beğenmedim. bir tutam mary elizabeth için değmedi.
report_problem
4 yıl önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
''Düşüncelerini nasıl saklarsın? Ve neden her şeyi saklamak zorundayız?''Absürt film severler bence bu filmi kaçırmamalı.Filmi çok sevdim hatta bayıldım.Oyunculuklar mükemmeldi,bazı sahneler rahatsızlık versede gülmeden edemedim hatta kahkahayı bastım. Herkese hitap eden bir film değil bu filmi ya çok seversiniz yada nefret edersiniz ama ben izleyin derim :)
report_problem
4 yıl önce
Femmefatale profil resmi
Femmefatale
Neredeyse sadece fragmanı izleyerek ve konusunu okuyarak beğendiğim filmlere eklicem. İnanılmaz merak ediyorum
report_problem
4 yıl önce