Ritüel (Midsommar) (2019)

Ritüel (2019)Midsommar

Puan 7.0 (28 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Psikoloji
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
148 dakika
67
6
154
45
husevni profil resmi
husevni
Renkli, cıvıl cıvıl ve neşeli görünümünün altındaki müthiş rahatsız edicilik...Son derece huzursuz oldum.
report_problem
19 gün önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Film adeta bir görsel şölen, uçuş uçuş metaforlar ilmek ilmek işlenirken bir yandan da güllük güneşlik bir şekilde hayran hayran izletirken gerilimi de insanı bir o kadar rahatsız ediyor. Bittikten sonra neler oldu öyle diye insanın kafasının içinde bir şeyler dönüp duruyor. İzledikten sonra oturup saatlerce tartışmalık bir film olabilir ama herkesin sevebileceği türde veya konuda bir olduğunu düşünmüyorum.
report_problem
26 gün önce
Gencetotay profil resmi
Gencetotay
isveç paganizminin görsel şölenini, midsommar etkinliğini harika yansıtan bir film. (bizim baba tarafı da isveç merkezden, ordan biliyorum. tam aynısı olmuş.) epeydir beklettiğim bir güzellikmiş. yönetmeniyle, görüntü yönetmeniyle, başrolüyle, komün insanların basit birer dişli olup bütüne olan katkılarıyla çok beğendiğim bir film oldu.

filmde epey fazla kullanılan uyuşturucu/uyarıcı etkisindeki sahneler kendi adıma acayip rahatsız ediciydi. küçülüp büyüyen gözleri vs gördükçe tuhaf hissettim kendimi. kardeşim şu içine at maması karıştırılan çayı nasıl içtiniz öyle ya?

komün yaşantının detaylarına gerçekten aboov filan şeklinde tepkiler verdim. beraberce ağlamalar, beraberce orgazm olmalar, en sonda da komple kendini kaybedip delirmeler.. inanılmaz gerçekçi ve bir o kadar da korkutucu.

harga köyüne ilk geldiklerinde kumaşlara işlenmiş bir ritüeli gösteriyor kamera. yine aklıma lars von trier'in makasla klitorisini kırpan ablaya yer verdiği filmi geldi. allah belanı versin lars von trier.

ayrıca christian isimli oğlanın pek güzel rol yapamadığını düşünüyorum. aynı bizim murat boz'a benziyor. keko tabaka kızlarının hayran olduğu erkek modeli
report_problem
10 ay önce
sisyphos77 profil resmi
sisyphos77
Erkeklerle ilgili bakış açısı ve en sonundaki ayı postu imgesi beni benden aldı :) Kesinlikle üstüne saatlerce sohbet edilebilecek, enteresan film. Doğayla bütünleşmeye dair metaforlar keyifli. "Doğa uyum içinde kalmayı içgüdüsel bir şekilde biliyor. Her şey mekanik bir şekilde kendi rolünü yerine getiriyor."
report_problem
10 ay önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Harika manzaralarda ,mis gibi tertemiz havada ,muazzam kadrajla, şahane renk paletleri kullanılarak çekilmiş renkli ilginç bir film..Nordik ülkelerinin böyle dehşet Pagan ritüelini yani doğaya olan ibadetlerini duymuştum,okumuştum da böyle mi olurmuş vayyy vayyh bilmezdim . Gerilmem rahatsız olmamdan kaynaklı . Ari Aster sağolasın ziyadesiyle etkilendim .
report_problem
11 ay önce
eskon profil resmi
eskon
Korku filmleri genelde geceleri geçer ama burada güpegündüz giriveriyoruz bir korkunun içine.
report_problem
12 ay önce
Nergisg profil resmi
Nergisg
ari aster'in midsommar filmi için; "aslında 90lar romantik komedisi olarak düşünebilirsiniz. bir kadının yolunda gitmeyen ilişkisi, yaptığı yanlış tercih ve sonunda doğru kişiyi seçmesi işte süreç bu, bilirsiniz" demişliği olsa da ben bu açıklamasıyla kendisini pek mütevazı buluyorum. aslında lars von trier'in; "bir film ayakkabıya kaçmış bir çakıl taşı gibi olmalıdır" izahı daha yerinde olurdu doğrusu. sadece bazı sahneleri zorlama buldum. örneğin, aşk büyüsü tablosu gibi. tabi bütüne bakarsak görmezden bile gelinir, keyifli bir filmdi.
report_problem
1 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Fazlasıyla garip ve değişik :)
report_problem
1 yıldan fazla önce
vapaamies profil resmi
vapaamies
Bir sinema filmi olarak kötü, fakat işlediği konu itibariyle izlenmesi gereken bir yapım. Tarikat olaylarını ve içinden çıkılamayan durumları iyi biçimde gözler önüne sermiş
report_problem
1 yıldan fazla önce
MehmetYurdakul profil resmi
MehmetYurdakul
Kutsal geyiğin Ölümü
Shining
Hereditary
ve üstüne
Ritüel
İzledim...
Islak odunla bu manyaklara dalasım var :-)

Film çok başarılı 10/8
report_problem
1 yıldan fazla önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Teknik açıdan kusursuz diye nitelendirebilecegim üzerine çok fazla konusulacak detaylara sahip olan ancak hikaye anlatımı bakımından sıkıntılı bir yapım. Yavaş ilerlemesi bir yana filmin süresi fazlaca uzun bu da kimi zaman sıkılmama sebep oldu. Öbür yandan renk paleti, kamera açıları, doğanın enfes bir şekilde kullanımı ise beni içine çekti. Psikolojik gerilimi de cok iyi yasattığını söylemeliyim. Benim genel olarak beğendiğim bir yapım oldu ama herkesin seveceğini de düşünmüyorum 7/10
report_problem
1 yıldan fazla önce