Veronique'nin Çifte Yasami (La double vie de Véronique) (1991)

Veronique'nin Çifte Yasami (1991)La double vie de Véronique

Puan 8.6 (11 kullanıcı)
Senin Puanın
Dil
Fransızca
Ülke
Fransa
Süre
98 dakika
126
0
251
124
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
-Ne yapıyorsun?
-Sadece kendi içime dönüyorum hepsi bu.
Çok garip, su gibi aktı gitti film. Krzysztof Kieslowski’nin müzik zevki harika. Hatta bence bizim gibi bir müzik duymuş ve “Film çeksem bunu bi yerinde mutlaka kullanırım abi.” demiş. Var mı senoryo filan diyene de olmaz mı demiş. 🙂 (bkz: Umut Sarıkaya)
Irene Jocob çok masum, çok güzel sadece onu bile izleyebilirim ama çok ilgi çekiciydi zaten film. Her karesi fotoğraf gibi. Renkler Jean Pierre Jeunet’in filmlerindeki renkler gibi. Kasvetli ve yoğun havası keşke hep burada yaşasam dedirtti bana.
Asıl hoşuma giden şu: Ben sürekli kadın resimleri çiziyorum ve ne kadar farklı çizmeye çalışsam da sürekli birbirine benzeyen kadınlar çizmiş olarak buluyorum kendimi. Krzysztof Kieslowski’nin kafasında da bir kadın karakteri var ve filmlerindeki kadınlar hep birbirlerine benziyor. Neden bilmiyorum çok hoşuma gitti bu durum.
Tek başınıza güzel bir akşamüstü geçirmek istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka izleyin.
report_problem
1 yıldan fazla önce
breathtime profil resmi
breathtime
Hayatımın filmini bulmuş olmalıyım..
report_problem
4 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Açıkçası "double yaşam" konusu üzerinde yoğunlukla durulmamış. Konu biraz daha arka planda kalmış. O yüzden sırf konusu için izleyecekler hayal kırıklığına uğrayabilirler. Sahnelerin berraklığı, müziklerin cazibesi ve tabii Irene Jacob için izleyecekseniz fazlasıyla tatmin olursunuz. Ayrıca film Dostoyevski'nin eserinden uyarlanmış ve konu zamanında çok tepki çekmiş. Gerçekten de kaldırması zor bir konu olduğundan buna şaşırmadım açıkçası. Sıkılmama garantisi yok tabii.
report_problem
4 yıl önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Tekrar sinemada izlerken tüylerim diken diken oldu. Muhteşem bir film her yönüyle
report_problem
4 yıl önce
b.u.r.c.u profil resmi
b.u.r.c.u
Bu kesinlikle bir ''hissediyorum öyleyse varım'' filmi. Veronique aynı kukladan neden iki tane olduğunu merak ederek yaşıyor sürekli.Onun arayışında hayata ve kendinize dair çok şey buluyorsunuz.Çünkü bazen bu hissi hepimiz yaşarız; bilinmeyen bir şeyle bağ kurmak, korunmak, içgüdüsel olarak yönlendirilmek ya da sevilmek..Adına ne dersek diyelim o bağcığı hep yanımızda taşırız.Kullanılan nesneler, onların iki hikayeyi birbirine özenle bağlayışı; Irene Jacob ve Philippe Volter'ın şahane oyunculukları..Ağaca dokunma sahnesi ise benim için en büyük alkışı hakeden sahne oldu.Tam bir başyapıt, tekrar izlemek ve yeni detaylar keşfederek bu filmi yine ''hissetmek'' istiyorum.
report_problem
4 yıl önce
tyler712 profil resmi
tyler712
Kieslowski ustanın 1991 tarihli bu başyapıtı 25. yılı şerefine Türkiye de gösterime girdi. İzleyen - izlemeyen eğer şehrinde ki sinemalrda bu film gösteriliyorsa fırsatı kaçırmamalı ve salonda bu muhteşem filmin tadına varmalı
report_problem
4 yıl önce
mcan543 profil resmi
mcan543
Bu filmde öyle bir kukla gösterisi var ki, 50 lira verip bir kukla şovuna gitsen öyle bir şey izleyemezsin.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
Turuncuklaket profil resmi
Turuncuklaket
İşte en sevdiğim, en huzur bulduğum, müzikleri ayrı, görseli ayrı, ışığı ayrı, İrene Jacob un oyunculuğu ayrı muhteşem olan film.En usta yönetmenlerden olduğunu düşündüğüm, keşke imkanım olsa da izinden gitsem dediğim Kıeslowski'ye selam ederim. Ve izleyeceklerden de düz bakış açısıyla bakıp da ee noldu sıkıldık filan dememelerini, film olması için illa büyük olaylar giriş gelişme sonuç filan beklememelerini, sinemanın 'mış gibi yapmak' hayattan kesitler sunmak olduğunu unutmadan izlemelerini rica ederim. Ruhunuzu inceltmesini dilerim bir de.


report_problem
neredeyse 5 yıl önce
MeKa profil resmi
MeKa
İkinci olumsuz yorum yapan olmak biraz daha rahatlatıcı :) Sıkıntıdan patlamak üzereydim ki Allahtan süresi kısa da o arada bitip kurtardı beni. Konusu ilgimi çekmişti aslında ama izlerken çok kopuk, yarım yamalak bir film gibi geldi. Oldukça da durağan ilerliyor. İyi zaman geçirmelik bir film olmadığını söyleyebilirim çok net.
report_problem
5 yıl önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Yine herkesin övgüyle bahsettiği e bari izleyelim deyip sıkıntıdan patladığım filmlerden. Konusu güzel, ışıklandırmalar müthiş. Ama sıkıcı. Tek olumsuz yorum yapan olmak biraz tedirgin edici :D
report_problem
5 yıldan fazla önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Kieslowski'nin şahane filmi. Defalarca izlesem aynı tadı alıyorum. Muhteşem bir film.
report_problem
5 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Onceden izleyip tekrar izleyebildigim filmlerden...fotograflarda,renklerde,sembollerde. Anlatilmaz..
report_problem
5 yıldan fazla önce