Cehennem (Inferno) (2016)

Cehennem (2016)Inferno

Puan 7.1 (32 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
121 dakika
112
6
377
100
dominiko profil resmi
dominiko
Dünya nüfusunun %50sini öldürmek isteyen adam, bunu başlatması için birine bu görevi veriyor. Sevgilisine..! :(
Şifreli, bulmacalı bir koşuşturma sonunda sevgilisi vebayı bulacak ve dünyaya yayacak. İnsanlığı kurtarmak için insanları öldürmeyi düşünen sosyopat yeşilaycıların neden bu kadar aptal ve şovmen olduğunu anlayamıyorum. Gebersin kevaşeler.

Ayrıca İstanbul'un İstanbul olduğunu Türk Bayrağı'nı görünce anladım. Bunu hep yapıyorlar. Zoraki bir müslümanlık kisvesi. Reklama bak sen!


Bunları bur köşeye itersem diğer filmlerle kıyaslanamaz, vasat, "izlense de olur izlenmese de olur" bir film.
report_problem
4 gün önce
rusyena profil resmi
rusyena
Film boyunca "bu çok saçma" diyerek ilerlerken neyse ki sona yaklaşınca o saçmalıkların sebeplerini ve filmdeki misyonlarını öğreniyoruz, dolayısıyla film de belli bir yere oturabiliyor. Kitabı okuyanlar öngörüleriyle ve bilgileriyle izledikleri için muhtemelen benim gibi hissetmemişlerdir... Finale ülkemizi konu etmişler, bunu sevmem gerekirdi belki... ama Türk ve Türkiye kavramlarının geçtiği yerlerde görüntüler fas, iran gibi ülkelerin karakteristiklerine evrilmişti, gerçekten kopuk buldum.
report_problem
1 ay önce
PaRaNoYa7 profil resmi
PaRaNoYa7
Finale kadar gayet sürükleyiciydi ama finali bu seriye yakıştıramadım. Gizem unsurunu da kısıtlı tutunca ortalama bir filmden fazlası çıkmamış ortaya.
report_problem
1 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
İlk iki filmdeki o çok ama çok ince detaylardan olayları çözmeye çalışılarak sağlanan gizem duygusu bu filmde bayağı aşağılardaydı. Bu yüzden ilk iki film kadar beğendiğimi söylemem ama İstanbul sahnesiyle gönlümüde feth etmedi değil.
report_problem
2 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
İlk film tadında ama gizem biraz daha kısa. bu tip filmlere aşina olanlar ilgi duyanlar ilk 10dk içinde çoğu şeyi çözebilir.
report_problem
2 yıl önce
mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir--------> ben foster. yine bir filmin kısa süreli yıldızı. özen de gösterilmemiş sahnelerine. daha çok konuşma yaptığı gösterilmeliydi. bir replik bile yeterli olurdu. "şu şu ülkelerde konuşma yaptı, gizli takipçileri var" gibi. karakteri istenen mesajı verebiliyor fakat bence eksik bırakılmış. düşünceleri benzer olmayan insanlar karakteri dışlayabilir bu nedenle uzatılmalıydı. böyle beklenen etkiyi yaratamamış. robert i biliyoruz. sienna çabuk farkedilir bir karakteri vardı. acil doktoru olarak robert ın hatırlayamadıklarını bilmesi şüpheyi arttırdı. karakteri ve felicity nin oyunculuğunu beğenmedim.
sırlarla dolu bir film havasından çıkıp bir maceraya dönmüş yapım. dış dünyayı direkt olarak etkileyecek olması hoşuma gitmedi. önceki filmlerde bu direk etki yoktu. hikaye güzel oturuyor ama bertnart zobrist in yaptıkları anlamsızdı. neden istanbul u gözden çıkarılabilir olarak gördüğü sağlam bir tartışma konusu olmakla birlikte, yaptıkları da mantıklı değildi. zaten dünyanın %95 i ölecek ise neden istanbul. kendini bile bu uğurda gözden çıkarabiliyor ise biyolojik silahı ürettiği gibi salıvermeliydi. farklı bir ülkeye götürüyor bir de plan yapıyor. neymiş torba patlayacakmış. günü de belliymiş. bertnard ölünce engellenme ihtimaline karşın sienna bir gün önce istanbula geliyor ki torbayı yırtsın. neden plan var filmde anlamadım. o poşet neydi yaaa. tükenmez kalemin içini çıkarıp ağızda kağıt geveleyip atsan yırtılır o. oraya görünmeden kim koydu takılmadım da, kimse nasıl görmedi o poşeti. mantıken taaa bilmem nereden sienna yırtmak için geliyor ise bir kaç gün önceden konmuş olmalıydı, en erken. film fazlasıyla mantık hatasına sahip. üstelik benim gibi sıradan izleyici bile bunları farkedebiliyor. açıkçası eski filmleri beğenmem yanında hayran da kalmıştım. bunu ise beğendim. bir şeyleri ortaya çıkarmak yerine insanlığın yok oluşunu anlatmayı seçmişler. robert ı da zoraki dahil etme çabaları yüzünden böyle bir yapım olmuş. 4. filmde hacker i mi engelleyecek robert. saçma. günümüz karmaşasına robert i dahil etmek bir hata. diğer hata ise, sadece bilen biri değildi o, çözen de biriydi. bu filmde sadece biliyor. serinin en kötü filmiydi benim için. ama verdiği mesaj en anlaşılır, zamanımıza uygun ve gerçekçi olanı. bir çok hollwood filmi gibi insan üremesinin plansız ve abartılı oluşu yüzünden geleceğimizin karanlık ve kötü oluşunu anlatmaya çalışıyor. bence gerekli bir yapım. izlenmeli.
report_problem
2 yıldan fazla önce
ringhiogennaro profil resmi
ringhiogennaro
Film resmen "kitapla filmin aynı olmayacağını öğrenin artık" diyor. Kitabı okuyanlar çok haklı olarak okurken hayal ettikleri mekanların filmde nasıl hayat bulduğunu görmek istiyor ben dahil olmak üzere. Hatta filmin ana konusundan sapıyoruz ve kitapla filmin ne kadar örtüştüğüne odaklanıp filmi kaçırıyoruz. Ben şöyle bir deney yaptım; melekler ve şeytanları okuduktan 1 yıl sonra filmini izledim. Kitabı çok beğenmiştim ama filmi de çok beğendim. Cehennem filmini ise kitabı bitirdikten hemen bir gün sonra izledim ve kitabı beğenirken filmi beğenmedim. Bence uzun bir ara vermek gerek çünkü detayları unutunca filmin ana teması kopmuyor. Yine de kitapta okudum senaryonun filmde değiştirilmiş olması, ihanet gibi geliyor. Neden bu kadar değişikliğe gidildiğini pek anlamıyorum açıkçası.
report_problem
2 yıldan fazla önce
Hamkon profil resmi
Hamkon
Aylardır ertelediğime pişman olduğum bir film. Film direk heyecanla başlayıp içine alıyor. Gayet başarılı bir fim.
report_problem
2 yıldan fazla önce
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
dan brown un hemen hemen bütün kitaplarını beğenerek okurum.. genelde de önce kitabını okuyup, sonra filmini izlerdim.. ama cehennem kitabını almama rağmen okuma fırsatım olmadı evde öyle duruyor en yakın zamanda da okuyacağım kitabı.. onun için kitabının nasıl olduğunu bilmediğim için filmi ile kıyaslayamayacağım.. da vincinin şifresinin kitabı çok güzeldi filmide bir o kadar güzeldi.. melekler ve şeytanların kitabı çok güzeldi filmide bir o kadar güzeldi.. eminim ki cehenneminde kitabı güzeldir ve filmide muhteşemdi.. bu filmi diğer serideki filmlerle kıyaslamak aptallıktır,, onların konuları farklıydı bunun konusu işleyişi farklı yani kitaptaki konu ne ise filmdeki konu işleyişte o dur.. filmi beğenmeyenleride anlamıyorum, kitaptan çok farkı olacağını da düşünmüyorum.. filmi beğenmeyen gitsin recep ivedik izlesin.. tom hanks robert london rolüne çok yakışıyor adeta onunla bütünleşmiş bir rol başka birinin olmasını düşünmek bile istemiyorum ve çok başarılı.. son olarak tekrar belirteyim muh te şem bir film.. puanım : 8.0
report_problem
3 yıl önce
starch profil resmi
starch
Filmin ilk yarısı, koşturur gibi hızla geçti. Aksiyon sahnesi denemez, sadece gereksiz yere hızlıydı, Floransa görüntülerini sindiremedik. Belki süresi 3 saat olsaydı, daha normal hızda izleyebilirdik. Kitabını okumadan izleyenlerin çok hoşlanacağını sanmıyorum. Brown, Howard ve Hanks üçlüsünü seviyorum...
report_problem
3 yıl önce
BeyaZenci profil resmi
BeyaZenci
gayet güzel bi film macera filmi arıyanlara tavsiyem..Tom Hanks oyunculuğuyla beraber film gayet hoş olmuş bu arada film İstanbuldada geçiyor
report_problem
3 yıl önce
tugberto profil resmi
tugberto
Sonu kitaptan baya farklı olmuş.
report_problem
3 yıl önce
SNOWS profil resmi
SNOWS
tom hanks yine kurtarmış günü :)
report_problem
3 yıldan fazla önce
Emrex profil resmi
Emrex
Kedinin fareye dönüştüğü bir hikaye beni sarmadı açıkçası. Robert abimizin hastaneye giriş sebebini bulması çok uzatılmış ve dolayısıyla hayran olduğumuz o zekayı sergilemek için fazla zaman kalmamış. İlk 2 filme göre daha aşağılarda bir film olmuş maalesef.
report_problem
3 yıldan fazla önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
önceki filmleri düşününce vasat diyenlere hak veriyorum. mevcut biyolojik felaket senaryosuna robert langdon'ı monte etmek için işi bilmeceli/bulmacalı bir hale getirmeye çalışmışlar sanki. filmin ikinci yarısı boyunca "kötü adam bu işi niye böyle uzatmış ki?" diye düşündüm. tahran görünümlü istanbul sahneleri de çok hoş olmuş. bir nevi hollywood geleneği oldu galiba.
report_problem
3 yıldan fazla önce