Stepford Kadinlari (The Stepford Wives) (2004)

Stepford Kadinlari (2004)The Stepford Wives

Puan 7.0 (5 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Fantastik, Çerezlik
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
93 dakika
28
6
160
51
Philosophy profil resmi
Philosophy
İlk versiyonu 1975 yılında çekilmiş, günümüze daha yakın zamanda uyarlanmış müthiş bir film.. İlki nasıl bilmiyorum ama basit görünsede bayıldığım ve çok beğendiğim filmler arasında yer aldı. Özellikle bir kaç yeri çok sevdim. Okuduğum bir kitaptan (Deniz Soysal, Beauvoir Dersleri) yola çıkarak açıklamak gerekirse "Filmde geçen, sorgulamalara konu olan bu ideal kurguyu Slyvia Plath'ın günlüklerinde rastlıyoruz; erkeklerin kusursuz ve insan üstü/melek olarak düşledikleri kadınları...Tıpkı Simon de Beauvor'in "insan olmayan varlık" türü olarak adlandırdığı iki farklı kadın türünün olması gibi. Buna "eril ideal" de deniyor."** Bunu filmde görebiliyoruz. Feminizm dersinde bir sene boyunca uzun uzun tartışabilinecek ya da bir sınava soru olabilecek harika konusu olan bir film. Mutlaka ama mutlaka izleyiniz.
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
starch profil resmi
starch
Nicole Kidman'ın oyunculuğuna hayranım. Her rolü hakkını vererek oynayan bir başka aktrist tanımıyorum. Film, beklentimin çok üzerinde; değişik konusuyla, başarılı çekimleriyle ve başlangıçtaki Vintage tarzı görüntüleriyle beni etkilemeyi başardı..
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Farklı ve çerezlik bir bilim kurgu filmi. Filmin son 20 dakikasına kadar o kadar da iyi değil dedim derken son 20 dakikada her şey çok daha iyiye gitti. Başlarda feminizm görüşü çerçevesinden yapılmış bir film olduğunu düşündüm fakat aslında film ahlaki yozlaşmalar, feminizmin abartılmaması gerektiği ayrıca bunun yanında biraz feminizmin yanında duran, kadın-erkek arasındaki ilişkilere ve insanların ve evliliklerin kusursuz olmadığı konusuna kadar birçok önemli olaya parmak basan ders çıkarılabilecek bir film. Bence izlemeye kesinlikle değer.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Teknolojinin getirdiği korkular üzerinden bakılınca oldukça anlamlı geliyor. Ve kadınların dünyaya erkeklere hizmet etmek için gelmediğini fark etmesinin erkeklerin işine gelmediğini güzel göstermiş. Komik ve ironik anlatmışlar. Filmi sevdim ^^
report_problem
5 yıl önce
incidamla profil resmi
incidamla
Sırf Nicole Kidman'ın oyunculuğu için izlenir.
report_problem
5 yıldan fazla önce
Mrs.Garfield profil resmi
Mrs.Garfield
AMERİKA DA ''STREPFORT KADINLARINDAN'' DEYİMİNİN OLUŞMASINA NEDEN OLMUŞ BİR FİLM.
report_problem
6 yıl önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
Yeni çevresine alışmaya çalışan Joanna (Nicole Kidman), kasabadaki tüm kadınların yemek yapmaktan, ev temizliğinden ve kocalarını memnun etmekten tutku derecesinde hoşlanan klasik ev kadınları olduğunu fark edince bu durumun nedenini araştırmaya değer bulur. Çok geçmeden gerçeğin farkına varacaktır. Bu kasabanın erkekleri, karılarını köle gibi itaat eden cyborg kopyalarıyla değiştirmişlerdir.
report_problem
6 yıl önce