Prestij (The Prestige) (2006)

Prestij (2006)The Prestige

Puan 9.0 (53 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
130 dakika
3907
33
9464
615
Celestine profil resmi
Celestine
Daha iyi filmler var mı yok mu tartışılır ama bu film benim için çok başka. En en sevdiğim 💙
report_problem
5 ay önce
Sefa profil resmi
Sefa
Bir sürü akıl oyunları barındıran muhteşem oyunculuklarla süslenmiş sonu sürprizli efsane bir yapım.
report_problem
7 ay önce
Selenora profil resmi
Selenora
''Dikkatli izliyor musunuz?'' Açıkçası film dikkatli izlenince anlaşılabilecek bir yapıdaydı. Bence çözmemenizi değil çözmenizi istiyorlardı. '' Belki de görmek istemiyorsunuz. Kandırılmak istiyorsunuz''. Ben de çözdüm çoğu şeyi ama gizlemek istediklerini sanmıyorum. Gizliyormuş gibi yapıp gösteriyorlardı aslında. Asıl konu ne olduğunu çözmek değil neler anlattığını anlayabilmekti.Ayrıca filmde geçen bilim insanlarının isimlerine ve hikayelerine yer vermeleri kalbime taht kurdu. Spoiler olmasın diye isim yazmak istemedim ama izleyince yıllardır yanlış öğretilen bilgilerle ilgili bir ışık çarpacak gözünüze. Karizmatik bir filmdi. Etkileyiciydi. İzlemenizi tavsiye ederim.
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Neden bir şey yazmadım diye düşündüm ve yazmak istedim. Öncelikle filmin vaat, dönüşüm ve prestij bölümü ile başlamak istiyorum. Seyirciye vaat edilen, filmde dönüşüm yaşatarak etkileyen ve akıllarda yer etmesine neden olan prestij sahibi bir film.. Filmle ilgili çok anlaşılmayan bölüm olduğunu duydum ve izniniz olursa kendimce yaptığım analizleri aktarmak istiyorum. Film başladığında açıklama yapılırken gördüğümüz klonlanan şapkalar bize benzerliklerin bu dünyayı kirlettiğine dair bir mesaj aslında. Kurgusu çok güçlü olduğu için algılamakta zorlanılmış olabilir. Ama ben karışık olduğunu düşünmüyorum. Bir günlük yardımı ile flashback diyemeyiz ama başka birinin yaşantısının keşif hikayesine tanık oluyoruz diyebiliriz. Sonunda anladığımız ise şu Hugh Jackmanı aslında o olmayan ama o olmak isteyen klonu öldürüyor. 1. Christian Bale boşuna idam cezası alıyor ve ölüyor. Buradan gene başka birinin yerinde olmayı istemekteki hastalıklı durumun sakıncalı oluşu söz konusu. Ama aslında olup biteni bize baştan kuş numarası ile vaat edilen kuşun yok edileceği, dönüşümü kuşların değiştirilmesi ve prestiji de "Kafesteki gerçek kişi ölür ve yerine bir başkası geçer" diyerek sunuyor film. Benzerlik sadece ikizler arasında mümkündür. Ve prestij sahibi bir iş tabi ki sihirbazlık ve prestij sahibi olmak için de ego mücadelesi yaşanır ve bedellerine katlanılır. Genel bir olgu vardır; sır güvende tutar. Film bunu kırıyor ve iki şekilde de sunuyor hem güvende tutuşu hem de tehlike ile burun buruna getirerek güvensiz bırakması. Ölümü oyun olarak görenler bunun ciddiyetini idrak edemezler. Oyunda yer alan kişiler kendini kaptırırsa o dünyanın yeni gerçekliği onları boğmak zorunda kalır ki gerçek olmadığı durumu ile yüzleştirebilsin. Kimisi yüzleştiğini göremez bile ve ölmeden önce bütün yaşananların gerçek olmaması için çırpınır. Kimisi de aldığı intikamın gerçek bir intikam olduğunu düşünür ama öldürdüğü aslında kendisinin bir benzeridir. Of!
report_problem
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Ah şu ego savaşları yok mu? "Ana..." denen bir sonla güzel bir filmdi.
report_problem
3 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Tam yarısında 'tamam ya çözdüm ben'diyip bıkkın bir şekilde izlerken sonunda 'aa öyle miymiş?' dedim. tuhaf etkileyici bir filmdi gerçekten.canımm christan'a ve hugh' a saygılar. Çok iyi işti? izleyin bence.
report_problem
3 yıl önce
zirzop001 profil resmi
zirzop001
Etkileyici bir filmdi. Geciktiğim için üzüldüm diyebilirim :)
report_problem
3 yıldan fazla önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
İki ilizyonistin amansız rekabetini anlatan Nolan filmi. Açıkça söylemek gerekirse ne sonu nede içinde yaşanan olaylara fazla şaşırmadım. Zaten ufak kırıntılar halinde Nolan kardeşler filmin başından sonuna kadar bize done aktarıyor. Eğer onlar düzgün takip edilirse sizde kurguyla beraber hikayeyi çözümlüyorsunuz. Benim için bu filmde ki en iyi oyuncu rahmetli David Bowie. Tesla rolün de çok az görülmesine rağmen o içtenliği herşeyi unutturdu bana. Bu kadar samimi olamaz bir insan. Şimdiden özleniyorsun Bay Ziggy Stardust.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
hikigaya profil resmi
hikigaya
ilk izledigimde bu ne yaraticilik diye hayran kalmistim. lakin Satoshi Kon'un paprikasini izledigimde bu kadar 'esinlenmesi' sinir edici acikcasi insan referans gosterir hic olmazsa kirdin bizi goddamnit?
report_problem
4 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
etkileyici bir filmdi konusu we kurgusu gerçekten iyiydi , oyunculuklardan bahsetmeye bile gerek yok hepsi harikaydı ama ben filmin ortasında her şeyi çözdüm yani ortasından itibaren beni şaşırtmadı demek ki ben dikkatli baktım aferin bana :) kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden herşeyiyle harika ;)
report_problem
4 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
En sevdiğim filmlerden biridir. Mutlaka izlenmeli.
report_problem
4 yıldan fazla önce
SentetikYazar profil resmi
SentetikYazar
Christpher Nolan'ın en başarılı filmlerinden biridir...Her izleyişte yeni tarafları bulunan zeka dolu senaryosu,karmaşık müthiş kurgusu ve çok sağlam oyunculuk performanslarıyla her defasında daha fazla ilgiyle izlenen sağlam bir filmdir.Herşeyin teferruatlarda gizli olduğunu ancak bir şeyi tüm detaylarıyla görmeye çalışırsan sonuca ulaşabileceğini anlatan Başyapıt denebilecek filmlerden biri...
report_problem
4 yıldan fazla önce
burrju profil resmi
burrju
Filmin başlarındaki zaman geçişleri biraz kafa karıştırıyor ama izlemeye devam edin çünkü muazzam bir film sizi bekliyor.
report_problem
4 yıldan fazla önce
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
efsanedir.
report_problem
4 yıldan fazla önce
muratalkas profil resmi
muratalkas
Sen hala yorumlara mı bakıyorsun... Zaman kaybetme bir an önce başla filme :)
report_problem
neredeyse 5 yıl önce