Vahsi Bati Hikayeleri (The Ballad of Buster Scruggs) (2018)

Vahsi Bati Hikayeleri (2018)The Ballad of Buster Scruggs

Puan 7.3 / 10
Senin Puanın
Etiketler Western, Şaşırtan
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
133 dakika
78
0
138
29
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Eğer iyi bir hikaye dinleyicisiyseniz dinlemeye, iyi bir hikaye okuyucusuysanız görmeye başlıyorsunuz. Hikayelere tek tek değinmeyeceğim lakin şunu söyleyebilirim; filmde her duyguyu tadıyorsunuz. Tüm hikayelerin birleştiği bir nokta var saplantı. Bir duyguya aşırı bağlı kalmanın sonuçlarına her hikayede tanık olmak mümkün. Neşeli ve Hüzünlü hikayeler arasında bir denge kurulmuş. Biçimsel olarak absürtten yana tercih yapılması zekice aksi takdirde fazla gerçekçi bir dil ya da üslup sıkabilirdi. Masalsı olması fazlasıyla davetkar. Zaten ilk hikaye ile filmin işleyişine hazırlanıyorsunuz sonra sizi içine çekiyor görmek istediklerinizi göremiyor, istemediklerinizi de size gösteriyor. Romantik ama bir o kadar da gerçekçi. Masum ama bir o kadar da suçlu. Korkak ama bir o kadar da cesur. Neşeli ama bir o kadar da hüzünlü. Tam olarak İnsan. "ballad" sözcüğüne yakışır bir yapısı var. Karmaşık değil, ağır bir temposu var ve hüznün melodisini ortaya koyuyor.
error_outline
10 ay önce
eskon profil resmi
eskon
Farklı hikayelerden oluşmuş bir modern Western. Yer yer macera, yer yer çatışma, yer yer duygusal, yer yer aşk, yer yer komedi, yer yer doğa...
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
umrant profil resmi
umrant
İlk hikayenin kahramanını 2 saat izlemek isterdim öyle sevdim onu.Şarkı söyleyişine ve aksanına bayıldım!Diğer hikayelerde iyi ,3. hikayede" ciğerimiz kalmamıştır"Görselliği çok iyi gerçekten hele ilk sahnelerde gitarın içinden alınan sahne çok hoştu..:)
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
Harika bir sinematografiyle, 6 kısa Western hikayesini anlatan, enfes bir yapım. Her hikaye, kişinin beğenisine göre ayrı değerlendirebilir. O yüzden, bir değerlendirme yapmıyor ama bu şahane yapımı izlemeyenlere gönül rahatlığıyla öneriyorum.
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
cheshirecat profil resmi
cheshirecat
Şahane hikayeleri, diyalogları, görselleri, şaşırtıcı anları ile super ötesi bir film.. Hayranlıkla izledim değişik duygu geçişleriyle çok güzel biz iz bıraktı her bir hikaye. Sadece bir film değildi çok daha dikkat çekiciydi.
error_outline
1 yıldan fazla önce
almiyorumad profil resmi
almiyorumad
"ben, coen brothers filmiyim" diyor gerçekten :)
error_outline
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Sanki film izlemiyorsunuzda kitap okuyorsunuz. Başarılı ve emek verilmiş bir film.
error_outline
2 yıldan fazla önce
EsraG. profil resmi
EsraG.
İlk söyleyeceğim estetik açıdan şahane bir iş olduğu, kostümler ve seçilen mekanlar çok iyiydi. Favori hikayelerim 4 (All Gold Canyon) ve 5 (The Gal Who Got Rattled) oldu. Imdb'de gördüğüm bir yorum filmi tam olarak anlatıyor gibi ''Shakesperean Western''. Güzel film, şans verilmeli.
error_outline
2 yıldan fazla önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
Film izlemek için değil, hikaye okumak için başlayın bu şahesere. O kadar beğendim ki o kadar güzel mesajları var ki okudukça ve üzerine düşündükçe öykülerle birlikte bir sele kapılıp gidiyorsunuz. İnsanı sarsan ve etkileyen sahneler muhteşem. Hem sürükleyici hem de düşündürücü. Hatta filmde anlamsız tek bir şey yok desem yeridir. En anlamsız bulduğunuz anlarda bile ufak bir düşünce seansıyla ne anlatılmak istendiğini görebilirsiniz. İnsanda günümüz ve geçmiş arasında düşünce köprüleri kurulmasına sebep olan bir yapım. Sakin bir kafayla, özellikle de gece bir şeyler okuyup uyumak istediğiniz bir anda açıp izleyin bence. Şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
2 yıldan fazla önce
Bhrpst profil resmi
Bhrpst
uyumadan önce altı öykü dinledim,ne hoş bir deneyimdi.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Bu yılın bana en keyif veren filmiydi. 6 farklı türden western hikayesinden oluşan filmde Cohen kardeşler döktürmüş gerçekten. Tür olarak hikaye olarak ve tarz olarak da hepsinde farklılıklar mevcut o yüzden herkesin izlerken keyif alacağı hikaye farklı olacaktır. Ben de bir ayrım yapamıyorum. İlkinde komedisi ön planda olan bir silahşör var ki çok eğlenceli bölümdü, Sonrasında Franco ile çok başarılı bir kara mizah, üçüncüde çok ağır bir dram O kadar keyifliydi ki seyir olarak hepsi bu altı hikayeden sonra on hikaye daha olsa hiç sıkılmadan izlerdim açıkcası. Filme dair ek söyleyebileceğim bu tarz bir filmde öyküler arası ufak belki beş dakikalık aralar vermek hem öncekini sindirmek hem de yenisine daha temiz bir kafayla başlamak için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. 9,6/10
error_outline
2 yıldan fazla önce
melihkaya profil resmi
melihkaya
Tempo olarak ilk hikayeden sonra bir düşme yaşanıyor sıkılabilirsiniz.
Hikayeler dünyası son derece güzel işlenmişti mekanların detaysız dünyası bunu güzel bir şekilde anlatıyordu.
Bence çerezlik bir film çok büyük keyif almazsınız ama çok da diplere düşmezsiniz.
error_outline
2 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Coen Kardeşler döktürmüşler -bir kez daha-. İlk kısa hikaye sizi ekrana mıhlayacak ki sonraki hikayeleri izleyebilmeniz için bu bir ön hazırlık. Herkezin seveceği bir başlangıçla, her kesin sevmeyebileceği daha dramatik hikayelere yavaş yavaş geçecek ne olduğunu anlamadan, 6 kısa hikayeyi bitirip "Daha yok mu..? daha yok mu..?" diye inleyeceksiniz....:)
error_outline
2 yıldan fazla önce