Sanatorium pod klepsydra (The Hourglass Sanatorium) (1973)

Sanatorium pod klepsydra (1973)The Hourglass Sanatorium

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Dram, Fantastik, Kült
Yönetmen
Dil
Polonyaca
Ülke
Polonya
Süre
124 dakika
15
0
22
29
shieldmaiden profil resmi
shieldmaiden
Artık hayatıma insanları alırken bu filmi izletip tepkilerini gözlemleyeceğim.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Film için üç ihtimal bulunuyor.. Ya 15dk içinde kapatıp karalisteye alacaksınız, ya film sonu boş gözlerle bakarken karalisteye alacaksınız ya da gönlünüzde apayrı bir yer edinecek..
Bence müthiş bir zeka ürünü bu film, beraberinde tam anlamıyla görsel bir şölen sunan. 73 senesi böyle çekim kalitesi böylesine görsellik helal olsun dedirtiyor. Mekan, dekor, kostümler, filmin atmosferi harika. Sene 73 yahu noluyoruz ? Kamera geçişleri filan.. Tam anlamıyla bir senaryo'ya sahip olmayışı ve filmin işleyiş hızı konu meraklıları için eksik yönleri. Ama ben teknik ve görselliğinde adeta kayboldum. ;)
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
.Calcifer. profil resmi
.Calcifer.
Dikkatimi ilk çeken nokta Jozef bir yetişkin olmasına rağmen ona çocuk gibi davranılması. Ve içerik olarak söyleyeceğim bir diğer şey ise Jakup'un şu sözleri'' Aslında birçok kitap, yalnızca ödünç bir hayat sunabilir.'' Filmin 1973 yılında çekildiğine inanmak oldkça güç, kamera kullanımı zamanın çok ötesinde özellikle tek plan çekimlerde. Bir fantastik sever olarak atmosfer ve masalsı anlatıma bayıldım. Ülkemizde çokta tanınmayan, yazım sanatı Kafka'yı andran(ki kafkayı çok severim) Bruna Schulz'un '' Sanatorium Under the Sign of the Hourglass'' isimli kitabının tamamıyla aynı olmayan bağımsız denebilecek bir uyarlaması. Türkçe çevirisi varmış lakin bulması biraz zamanınızı alabilir. :)
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Tetsuo profil resmi
Tetsuo
Alışıldık zamanda yolculuk filmlerinden cok farkli bir gorsel solen. Uzun sure baska bir boyutta mi, bir insanin zihninin en karanlik noktalarinda mi ya da surreal bir zaman yolculugu icinde mi oldugumuzu cozemedigim film, Jeunet-Caro filmlerinin gorsel yapisini, Bunuel'in fikri dunyasini ve en onemlisi zorlayici sinema deneyimlerini seven sinefillere hitap ediyor.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce