Düslerin efendisi (Quills) (2000)

Düslerin efendisi (2000)Quills

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Biyografi, Dram, Karanlık
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
124 dakika
45
2
121
34
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Sodom'un 120 günü, Can Çekişen Ateist ile Papazın Konuşması, Justine gibi kitapların nasıl ortaya çıktığına da tanık olmamızı sağlayan bir film diyerek başlayalım. Aristotelesci insan sanatta, edebiyatta ahlaklı olursa hayatta da ahlaklı olur düşüncesine anti bir düşünce olarak insan kötü bir varlıktır ve içindeki bastırılmış duygulardan kurtulması için bunlardan uzak durması ve daha da baskılaması hiçbir çözüm sağlamaz cinayete, deliliğe, intihara kadar gider. Bunun için ona sunulmayan dünyevi zevklerden mahrum kalmamalı ve ruhunun şeytani yanını eskitmelidir. Bunu da hiç tatmayarak değil, kitaplarda; imgelem ve anlamlar dünyasında tadarak yapmalıdır diyor. Sadistlik acı çektirir ama bu ruhani bir acıdır. Beden ruhu hapseden bir hapishane. Hizmetçi kız günaha girerek günah çıkarıyor aslında çünkü rahip de sadece kendi kimliğinin sembolleri ile bir şahsiyet kazanıyor. Markiz inancı öldürüyor. Tutunacak bir şeyi kalmadığında insanın iradeli olması gerekir. Birilerine muhtaçken yaşamak zaten yalnızlıktır. Deliliğin Tarihini de okuduktan sonra insan kendi kendisinin iktidarıdır. Kendini kontrol etmek için kendine acı çektirir. Flagellant sahnesinde olduğu gibi. Ancak bu acı bedene değil ruha çektirilmelidir.
report_problem
1 yıldan fazla önce
Lioness profil resmi
Lioness
Öff efsane oyunculuk... Belki konu ihtibariyle herkese hitap etmeyebilir ama ben bayıldım bir biyografi bu kadar sürükleyici olabilirdi. Malum gerçeğin dışına aşırı çıkmadan çizgilerde dolaşman lazım film bu konuda başarılı.
report_problem
2 yıl önce
effigiessui profil resmi
effigiessui
Marquis de Sade'i başka kim oynayabilirdi ki dedirtecek film. Bir daha açıp izlemezsiniz büyük ihtimalle ama bi kere izleyip fikir edinmekte fayda var
report_problem
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Biyografik film sevenler için bence harika bir film olucaktır. Sadistliği yaratan Marquis de Sade'ın bunu nasıl başlattığını, o dönemdeki tavırlarının hareketlerinin toplum tarafından nasıl karşılandığını anlatan oldukça güzel bir film.
report_problem
neredeyse 6 yıl önce