Persona (1966)

Persona (1966)

Puan 9.0 (20 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İsveçce
Ülke
İsveç
Süre
85 dakika
243
2
465
207
dr.strangelove profil resmi
dr.strangelove
Jung'un ruhuna el fatiha
report_problem
16 gün önce
ZEYOVIC profil resmi
ZEYOVIC
Olay o kadar ince aktarılmış ki izlerken içim ürperdi..
report_problem
2 ay önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Hakikaten düşündürücü.Yıl 1966 ve böyle bir film.Filmin adı o kadar filmi net ortaya çıkarmış ki başka bir mesaj aramıyorsunuz zaten.Bu Nordik ülkelerinin kafa gerçekten muazzam :)
report_problem
8 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Gerçekliğin gölgesi, gölgenin gerçekliği. Kısaca hem gece hem gündüz gibi bir film..
report_problem
1 yıl önce
Raziye. profil resmi
Raziye.
Çok ağır ilerleyen ama filmin vermek istediği mesajı bilerek izleyince sıkılmadan sorgulayarak,kendimizle yüzleştirerek izletiyor.Anlamı kuvvetli ders niteliğinde bir film.Mükemmel senaryosuyla tokatlıyor.Kesinlikle herkesin izlenilenler listesinde olması gerektiğini düşünüyorum.Efsane ve unutulmaz film listeme atıyorum :)
report_problem
2 yıldan fazla önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Bergman'ın izlediğim ilk filmiydi baba sen neymişsin ya saygıyla eğiliyorum kesinlikle çok farklı bir film insanı düşünmeye zorlayan her film baştacımdır bu da öyle oldu
report_problem
2 yıldan fazla önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
Kesinlikle Bergman'nın başyapıt filmi .Sinematografi harika.Birkere izlemenin yetmeyeceği filmlerden.
report_problem
neredeyse 3 yıl önce
potakal profil resmi
potakal
..gerçek nedir ve kişi ne zaman gerçeği söylemelidir? cevabı o denli güç geldi ki sonunda gerçekliğin tek biçiminin sessizlik olduğunu düşündüm. sonunda, bir adım daha ileri giderek, bunun da bir rol, bir cins maske olduğunu keşfettim. ihtiyaç duyulan şey bir adım ötesini bulmaktır. -bergman
bu film için bir kez izlemek yetmez, iki kez üç kez. yetmez çünkü tümüyle kavramaya, sindirmeye. ruhun kullanma klavuzu, karmaşık, karanlık tablosu, her bir kelimesi diken kitabı.
report_problem
3 yıl önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
tam bir "sanat" filmi. Sevmeyenler ileri sarabilir.
report_problem
3 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
Jung'ın 'persona' teorisinden ilham alan filmi izlemek güzel bir deneyimdi.
report_problem
3 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
İnsanın dünyadaki kirlilik ve vahşetten, toplumsal rollerinden (burda özellikle kadın rolleri üzerinde durulmuş) ve hatta ''kendim'' diye nitelendirdiği her şeyden uzaklaşma ve tamamen arınma isteğinin simgesel anlatımına hayran kalmamak elde değil.Ayrıca kendinden kurtulmanın yolunun bir başkası olmaktan geçmediğini, bir başkasının da kendinden kurtulmak isteyen bir canlı olabileceğini ve eninde sonunda herkesin kendi rolüne geri dönmek zorunda kalacağını da düşündürüyor insana.Bunu da çok başarılı bir şekilde yapıyor.Carl Jung'ın deyimiyle ''gölge''den gerçekten kurtulmak mümkün olabilir mi ya da gölge yönlerimiz kendimizi dönüştürmek için birer armağan olabilir mi sorularını da beraberinde getiriyor.Ayrıca Elisabeth'in televizyondaki dehşet görüntülerini izlerkenki hali ve filmin açılışında arka arkaya verilen küçük sahneler aslında filmin bütününde anlatılmak istenen her şeyin birer özeti gibi.Bence bu film öyle zengin unsurlar içeriyor ki her izleyen kendi bakış açısına göre bir şeyler keşfedebilir.İzlenmeli..
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
EntelKarinca profil resmi
EntelKarinca
Bu film için ne söylersem söyleyeyim hep eksik kalacakmış gibi. Muhteşem bir film çünkü. Bergman, kesinlikle dahi bir yönetmen
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
ekvatorcizgisi profil resmi
ekvatorcizgisi
beni bergman'la tanıştıran mükemmel film
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
Rozbud profil resmi
Rozbud
'En iyisi susmak ve dinlemek, belki gerçekten dinlemeyi başarabilirsem –insanların asla yapmadığı gibi- başkalarının maskesini düşürebilirim, bir an bile olsa samimiyet ve masumiyet görmek için maskemin dilini kesebilirim. Sustum artık, sadece dinliyorum, başkasını canlandırmaktan vazgeçtim, bana önce kendinizi, sonra da beni verin..”
report_problem
6 yıldan fazla önce