Günlerin Köpügü (L'écume des jours) (2013)

Günlerin Köpügü (2013)L'écume des jours

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Şaşırtan, Fantastik
Yönetmen
Dil
Fransızca
Ülke
Fransa
Süre
131 dakika
41
6
101
75
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
Michel Gondry, Eternal Sunshine of the Spotless Mind ile bilinir ama yönetmenin izlediğim ilk filmi buydu ve diğerini de sırf bu filmden dolayı izlemiştim.
Filmi iki kere izledim. İlk izlediğimde o kadar saçma gelmişti ki… Hatta rahatsız olmuştum. Ama sonrasında izleyince kafamda bir şekil oluştu.

Bilmeyenler için söyleyeyim, film kitap uyarlaması. Hatta uyarlama değiil, kitabın aynısı. Şöyle düşünün.
“Adam sabah uyandı, çok neşeliydi, pencereden süzülen ışık huzmelerinden gelen melodiyi duyuyordu.” yazıyor kitapta. Mecaz anlam ve söz sanatı var. Filmde ışık huzmeleri birer tel olup enstrüman gibi sesler çıkarıyor.
Ya da, “Aşçı mutfakta haylaz bir yılanbalığını doğramaya çalışıyordu.” kitapta kastedilen anlamıyla kaygan bir balık yok, gerçekten yaramazlık yapan bir yılanbalığı var.

Örnekler çoğaltılabilir. Bu durum bana edebi bir zevk verdi açıkçası. Öte yandan beni en çok etkileyen nokta güllük gülistanlık olan evin sıkıntıların büyümesiyle gerçek manada küçülüp karanlıklaşmasıydı. Rengarenk başlayan film siyah-beyaz bitiyor. O kadar etkileyici ki ve gerçek ki.Ben çok sevdim :)
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
FİLM 94 DAKİKA DEĞİL150 DAKİKA.
Amanın absürtlüğün zirvesi olmuş diyebilirim. Çocukluğumuzda eşyalara dair kolaylık açısından böyle bir hayalgücümüzde doldurur taşırız. Resmen onu yansıtmışlar. Müthiş emek ve hayal gücü kokuyor. Rüya gibi bir filmdi.
error_outline
3 yıldan fazla önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
İzlediğim en absürd, en ilginç, en sempatik filmlerdendi. Gerçeküstü ögeleri öyle bir yerleştirmişler ki, bir süre sonra normali buymuş gibi geliyor. Uzun olmasına rağmen izlettiren, sevdiren bir hikaye. Bir felsefe mezunu olarak Sartre'ın filmdeki yeri çok hoşuma gitti, güldürdü. Audrey'i zaten seviyordum ama bu filmde daha bir ısındım. Başroldeki çocuğun yüzündeki şapşal ifadeler de filme bağlıyor. Verilmek istenen mizahi yönlerin altında müthiş bir dram, sevgi, dostluk yatıyor. Ayy bu ne be sıkılırım ben diyorsanız hiç başlamamanız, farklı türlere açığım diyorsanız hemen izlemeniz gereken bir film. ^^
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
GoodDaySunShine profil resmi
GoodDaySunShine
Filmin başlangıç sahnelerinde gözlerim yuvalarından fırlayacak sandım. Çok orjinal sahneler. O kokteyl makinası benim de aklıma gelmişti ;) neyse herkesin bildiği şarkıları alternatif müzik cover yapmış gibiler. Konu tanıdık ama bu nasıl bi yorum efenim şarkı bambaşka olmuş gibi düşündürten şarkılar olur ya onların film versiyonu.. İzlenmeli bence! :)
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
potakal profil resmi
potakal
kitabindan sonra her ne kadar daha yumusak daha stop mation olmayan bir utopya beklesem de bu haliyle de guzeldi. ilginc bir yapittir. absurtlugu insanin anlamasina sindirerek sevmesine pek olanak tanimiyor bu yuzden ciddiye de alamiyor insan olan biteni ama vian bunu bilerek yapmis. bana da onun mizahini, yapitin mizacini anlayip sevmek dustu :')
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
starch profil resmi
starch
Bundan sonra uzunca bir süre Fransız filmi izlemeyi düşünmüyorum. Fantastik film severim sanıyordum. Çok sıkıldım..
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
b.u.r.c.u profil resmi
b.u.r.c.u
Bitmeyen film yapmışlar :) çok uzun olduğu için zaman zaman konsantrasyonumu kaybetsem de çok kendine özgü ve tatlı bi filmdi.O nasıl bir hayal gücü öyle,o evdeki her şeye sahip olmak istedim :) gerçekten değişikti, tam absürd değil,tam komedi de değil,dram da değil,tam romantik değil,tam fantastik de değil..little little into the middle!
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
Sapphira profil resmi
Sapphira
o kokteyl makinesi benm fikrimdi :(
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
böylesine klişe bir hikayeyi bu kadar özgün yansıtabilmek gerçekten farklı bir zihin gerektirir. kahve ağzı olacak ama hislerimi en doğru bu şekilde ifade edebilirim, böyle bir hayal gücüm olsun 100 milyon borcum olsun.
error_outline
6 yıldan fazla önce