Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Puan 8.5 (26 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Aksiyon, Suç, Kült
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
111 dakika
1470
39
4861
240
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
Üç yıl önce vol 3'ü uzun zamandır beklediğime ithafen bir yorum yapmışım, neyse ki bunun müjdesini aldık. Şimdi asıl yorumumu da yapayım dedim. Kendi adıma Tarantino'nun en iyi yapıtı olarak görüyorum bu filmi. Uzakdoğu sinemasının hayranı olarak, öyle görmemem de zordu zaten. Birçok Japon, Çin filminden alıntılarla harmanlanmış ve yine eski muazzam müziklerin, sahnelerle nefis uyumuyla oluşturulmuş harika bir başyapıttır. Bana göre Tarantino'nun da en sevdiği ve en emek harcadığı (çekim açısından söylemiyorum) işidir. The Grand Duel filminin muhteşem müziği eşliğinde izlediğimiz Anime bölümü bile sinema tarihindeki en etkileyici sekanslardandır. Final sahnesindeki Meiko Kaji göndermesiyle Tarantino, ilham aldığı filme ve Kaji'ye de saygılarını sunmuştur.
report_problem
2 ay önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Tarantinonun diğer filmlerine göre çok beğenmedim. Evet gene metafor şelaleleri akıyordu. Alegorik anlatımlar oldukça çoktu. İntikam soğuk yenen bir yemek düşüncesiyle zaman geçmesi ve gelmesi istenilen an için beklemek gerektiği düşünülür başta ancak soğuk yenen bir yemeğin tadı olmaz. Bizim düşüncelerimizde beliren intikam aşırı vahşi ve şiddet eğilimi taşıyan bir kavram. Bunları zaten siyah beyaz sahnelerde insanın sadece kendi görebildiği hırs ve aldığı zevki tadımlıyoruz. Ekranın kırmızı olup da kendini tekrar eden müziğin çaldığı anlar bir uyarıcı ve dürtüleri harekete geçiren sinyal olarak tanımlanabilir. Ödenmesi gereken bedel, Harcanması gereken zaman, verilmesi gereken emek ve olgunluk süreciyle birlikte.. Zehirli Engerek Suikastı Örgütü de burada sembolik olarak aslında onurlu olmayan bir iş ve bu durum samuraylık onuru ile çatıştırılıyor. Kung-fu nun inanç mekanizması oldukça ön planda. Yani inandığın şeyi başarırsın. İnanmak başarmanın yarısıdır bunun için denemek gerekir. Yara almadığına inanırsan yorgun olmazsın, acı çekmediğine inanırsan acı çekmez, düşmediğine inanırsan çabucak kalkarsın. Ve bana göre en güzel sahne karların içindeki hayal kırıklığı ve çaresizlik anıdır. Çünkü kar düş kırıklığını simgeler hüzündür, yorgunluktur. İnsan gerçekten yaralandığında yara almanın ne demek olduğunu anlar. Deneysel bilgi önemlidir. Kendine denk olan rakip seçmelisin ve intikam hırsı arttıkça rakipler daha da zorlaşacak ve risk artacaktır. Bunun için de Hattori Hanzo'ya bir katana yaptırılır. Savaşacağı kişilerle aynı güçte olsun diye. Ancak şunu unutmamak gerekir ki gerçek ile düş birbirinden ayırt edilebilir. Görmek istediğimizi biz tasarlarız ancak başkalarının gördükleri bizim görümüzü değiştirebilir. Filmdeki anime ve gerçek anlar bu nedenle kıymetlidir. Küçük bir çocuk için travma büyük bir şey olduğundan büyütülerek abartılı yansıtılmıştır. Filmdeki en göz önünde olan bir başka şey ise sarı renkli kostümdür. Sarı zekayı ve aklı simgeler yaşanılacak geleceği tasarlamak bireyin kendi iradesine bağlıdır. İnanç ve umut bitmediği sürece kavga bitmez.
report_problem
8 ay önce
Sefa profil resmi
Sefa
Böylesine bir intikam görülmedi. Diyeceğiniz muhteşem bir tarantino eseri.
report_problem
10 ay önce
muratdnmz profil resmi
muratdnmz
Tarantinonun en kanlı en kötü eseri :)
report_problem
2 yıldan fazla önce
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
vol. 3'ü 56 yıldır bekliyoruz. sanırım gelmeyecek.
report_problem
3 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Efsane!
report_problem
4 yıl önce
FairyTalee profil resmi
FairyTalee
gerçekten muhteşemdi ...
report_problem
4 yıldan fazla önce
merveevs profil resmi
merveevs
Efsane tabirini gercekten hak edenlerden biridir.
report_problem
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Mükemmel bir film, son zamanlarda izlediğim en güzel filmdi ve izlerken fazlasıyla hissettiriyor %100 bir Tarantino filmi. Konu işleniş çekimler seslerin kullanımı hepsi muazzam. Soundtrackleri de öyle. Filmde dinlediğim her şarkı mükemmeldi, neyseki Tarantino da hepsine hakettiği süreyi vermiş ve bol bol dinletmiş. Filmde beğendiğim o kadar çok detay varki hangisini yazsam bilemedim ama baştan sona çok büyük bir zevkle izledim. Hatta film üç dört saat daha uzun olsa hiç sıkılmadan izlerdim muhtemelen. Birkaç sahnede de Tarantino'nun meşhur ayak takıntısını gördük :D Bugüne kadar izlememiş olan varsa da bir an önce izlesin derim :) Bence kusursuz bir film. Sinemanın neden sevilesi birşey olduğunu hissettiren bir film. Bu kadar övgü sözü yeter izleyin :)
report_problem
4 yıldan fazla önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
Fazla yoruma gerek yok. Otur izle. Başyapıt diye ifade edilebilir. Ama benim için filmde öne çıkan müziklerdir kesinlikle. Adam müziği nasıl kullanacağını çok iyi biliyor
report_problem
5 yıl önce
muratalkas profil resmi
muratalkas
Efsaneeeeeeee.. Düşünmeden izlee...
report_problem
5 yıl önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Mükemmel. Uzun süre kafanızda ıslık sesleri dönüp durur :D
report_problem
5 yıldan fazla önce
melikebf profil resmi
melikebf
İşte bu ya! Günlerdir aradığım şey buymuş meğer, her dakikasından ayrı bir tat aldım. Konu ve kadro çok iyi müziklerden bahsetmiyorum bile, daha önce izlemeliymişim. Bir deee kan ve kesik organ (özellikle baş) görünce sevinen tek manyak ben miyim acaba ?
report_problem
5 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
Tam bir Quentin Tarantino başyapıtı...Filmin konusuna bakınca bildiğimiz intikam filmi diye düşünüyor insan ama Tarantino nasıl sıradan seneryolar yazan yönetmelerden değilse filmde öyle.. Filmde büyük oranda anime etkisi hissediliyor. Hatta Tarantino bu konuda daha da ileri giderek filme yaklaşık beş dakikalık anime bir bölüm yerleştirmiş.Şelale gibi fışkıran abartılı kanlar olsa bile film gerçekten müthişti. Tarantino izleyicinin ne seveceğini iyi biliyor. Ve her filmiyle kendine hayran bırakmayı başarıyor. Filmin işleniş tarzı çok güzel. filmi beğenmemin nedenlerinden biri de bu. Müzikleri harika.Tarantino hayranlarına ve İntikam filmi sevenlere şiddetle tavsiye ederim.
report_problem
5 yıldan fazla önce
Lioness profil resmi
Lioness
Umma Thurman harikalar yaratmış.. ;)
report_problem
5 yıldan fazla önce