Bir Ayrilik (Jodaeiye Nader az Simin) (2011)

Bir Ayrilik (2011)Jodaeiye Nader az Simin

Puan 8.5 (24 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Farsça
Ülke
İran
Süre
123 dakika
384
7
1005
393
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Açıkcası sıkılacağımı düşündüğüm bir filmdi fakat beni yanıltıp doğallığı ve sadeliğiyle henüz başında ilgimi çekip sonuna kadar da merakla izlettirdi. Oyunculukların hepsi çok doğal ne yapmacık gelen ne de abartılı bulduğum bir an vardı. Öte yandan izleyen herkes kendini bir karaktere daha yakın hissedip bir tarafı daha haklı görse de benim filmin başından sonuna daha haklı bulduğum taraf (bir iki ufak yalan hariç ki benzer durumlarda farklı birşey yapacağımı düşünömüyorum) başroldeki abimiz oldu. Kaldı ki kendi kızına da hiç baskı yapmayıp kendisi uygulamasa bile onu her zaman doğruya teşvik etmesi oldukça etkileyiciydi. Öte yandan diğer tarafla gram bağ kuramadığımı söyleyebilirim. Çünkü ahlak diye verilen şeyin altı benim düşünceme göre ahlak değil. Bu dini korku yani burada insani hiçbir vasıf yok tamamen Allah ve günah korkusuyla doğruya yönelme mevcut. Bu da bana göre ahlaki bir değer değildir çünkü ahlak denilen şey daha insani olmalı biraz vicdan içermeli diye düşünüyorum. Ayrıca filmin içindeki İran'ın yönetim tarzına ve halkının tutumuna da ufak ufak yapılan göndermeler oldukça başarılıydı. Ne çok göze batırıp konudan uzaklaşarak yapıyor bunu ne de konudan kopuk bir eklenti gbi duruyor. Bazı ufak sohbetlerin arasında bazen bir cümle bazen bir iki kelimeyle çok güzel anlatıyor kendini. Filmin güzelliği belki de başta dediğim doğallığından geliyor yani benzer durumlarda kendi ülkemizde olsa da benzer tavırlar hareketler ve tepkilerle karşılaşabileceğimiz bir olay olduğu için insanı bağlıyor kendine. Yönetmen yönetmenlik olarak çok övülmüş olsa da of ne çekmiş dedirtecek birşey hissetmedim açıkcası izlerken ama senaryo da kendisine ait ve bu konuda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ama herşey bir yana ve bu bir yandan da sonrasında düşününce güzel birşey aslında. Alakasız son bir eklenti izlediğim ilk farsça film sanırım ve izlerken ''vay be bizim dilde de ne çok farsça kelime varmış'' dedim istemsiz seçtiğim her benzer kelimede :) Fazla uzun bir yorum oldu belki ama büyük duygusal dalgalanmalarla gözyaşlarıyla izlemeseniz de aman allahım neler olacak acaba demeseniz de başından sonuna akıp giden sade duru bir gerçeksi dram hikayesi. Diyalog ağırlıklı dram sevenlerin ve ya farklı kültürdeki sinemalara merakı olanların kaçırmaması gereken bir film 8,3/10
report_problem
1 yıl önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
yazıp yazıp siliyorum anlatılacak gibi değil o kadar gerçektiki oyuncular,hikaye çok tanıdık çok hüzünlü...''ilk taşı günahsız olanınız atsın'' hikayesi. Bence tam bir başyapıt
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
potakal profil resmi
potakal
"masum değiliz hiçbirimiz"
report_problem
3 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Derinlemesine psikolojik değerlendirmeler yapan gerçekçiliğn hat safada olduğu bir baş yapıt.Asghar Farhadi dünya sinemasına farklı renkler getiren kaliteli bir yönetmen kendinize bir şeyler katın ve izleyin..
report_problem
3 yıldan fazla önce
Celestine profil resmi
Celestine
Kısaca çok güzel filmdi.
report_problem
4 yıl önce
SuaY profil resmi
SuaY
Kimi zaman haklı bulduğum karakteri dakikalar sonra haksız bulduğum. Her bir karakterine gıcık olup eleştirdiğim ve filmin sonunda da her birine ayrı ayrı acıdığım bir yapım. Efektsiz kurgusuz sanki o olay yeni yaşanıyor da sizde orda bulunan birisiniz. Film gibi gelmiyor bana İran yapımı.
report_problem
4 yıldan fazla önce
hivron profil resmi
hivron
, bi film bu kadar mı doğal çekilir , adeta olayların yanıbaşımda geliştiğini hissettim ..Ayrıca İRAN SİNEMASI başlı başına bir isim hakediyor.

report_problem
5 yıldan fazla önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Çok özel bir yapım. En iyi yabancı film oscarı alan çok başarılı bir yapım. Farhadi karakterler arasındaki mesafeyi o kadar güzel çiziyor ki... Annenizi ya da babanızı tercih etmek zorunda bırakmadığınız bir dünya yaratıyor izleyicilere... İyi'nin Ya da kötünün göreceliliği, insanın doğasıyla harmanlıyor. Biricik, eşsiz bir başyapıt, kocaman bir eser ... kaçırmayın
report_problem
5 yıldan fazla önce
Mahmutordu profil resmi
Mahmutordu
ağır tavsiye...
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
FutureX profil resmi
FutureX
"iyi veya kötü yoktur,yanlış seçimler vardır " sözünü doğrulayan film.
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
gasparnoe profil resmi
gasparnoe
filmin senaryo, kurgu, işleniş vb gibi unsurlar konusunda ki başarısını zaten burdaki pek çok arkadaş dile getirmiş ondan bahsetmeyeceğim, biraz daha özel bi durum... filmdeki karakterlerin olumsuz durumlar karşısında ki psiklojisi ve tepkileri o kadar güzel yansıtılmış ki, herhangi bi karakterin herhangi bi hareketinde kendinizi bulabiliyo ve empati kurabiliyosunuz. bunda oyunculukların çok başarılı ve samimi olmasının payı da büyük.

ben film sırasında bazı davranışlarımı ve en önemlisi hatalarımı sık sık hatırladım. yeri geldi nadir karakterinde, yeri geldi hojjat karakterinde; hatta yer yer termeh karakterinde bile kendimden bişeyler gördüm. ve bazıları cidden şu saatte uyumama engel olucak seviyede ki pişmanlıklarımı hatırlamama sebep oldu.

çok uzaklaştım konudan. müthişti... özellikle de acı ve sıkıntı konusunda izlerken empati kurabildiğiniz çoğu film gibi size olgunluk ve derinlik katıcaktır.
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
mhmtalizm profil resmi
mhmtalizm
jenerik akmaya başladığında, kızın kimi seçtiği belirsiz.. izleyiciyi vicdanı ile başbaşa bırakıyor ve tercihi siz yapın diyor. güzel bir film güzel bir final.
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
filmden bir diyalogu versem yeterli olur sanırım tanıtımı için:
kadın, adama iranı terk etmeleri gerektiğini söyler fakat adam babasının Alzheimer ı dolayısıyla ona bakmak zorunda olduğunu belirtir...:

kadın: baban Alzheimer ve senin oğlun olduğunun bile farkında değil
adam: fakat ben onun benim babam olduğunun farkındayım
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
mhakan profil resmi
mhakan
İzlediğim ilk İran Sineması filmi olması sebebiyle ayrı bir anlamı var benim için. Milyonlarca dolar harcanarak yapılan Amerikan sinemasından, düşük bütçeli düşük seviyeli Türk komedisinden nefret ettirecek kadar sade, vurucu, etkileyici hayatı anlatan bir film.
Senaryo konu olarak nekadar basit gbi görünüyor. Sadece bir ayrılık.. Ama öyle bir kurgu öyle bir akıcılık var ki film boyunca seyirciyi ekrana, konuya kitleyebiliyor. Hayatı anlatabilmek bu olsa gerek..
report_problem
6 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt

En iyi yabancı film Oscarıni aldı diye biliyorum. bukadar basit bir konu ancak bu kadar iyi işlenebilir. oyunculuklar hat safhada replikler çok akıcı. Sonuç mükemmele yakın bir film. Ayrıca yaşam şekilleri ve kültürleri avrupaya nazaran bize daha yakın olduğu için inandırıcı.
report_problem
6 yıl önce