Kaptan Fantastik (Captain Fantastic) (2016)

Kaptan Fantastik (2016)Captain Fantastic

Puan 8.5 (72 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
118 dakika
418
5
724
155
eskon profil resmi
eskon
Fena bi film değil.
report_problem
3 ay önce
Gencetotay profil resmi
Gencetotay
ruhumda tamiri mümkün olmayan yaralar açıldı. aragorn'u daltaşak göreceğim aklımın ucundan geçmezdi. artık her lotr izlediğimde bu acı gerçekle yaşamak zorundayım. bundan sonra miğfer dibi savaşı bir kişi eksik..
erkin korayın hayatından esinlenilmiş. çoluğu çocuğu okula göndermeyip kendi eğitiyor. finalde fesuphanallah çalıyor
report_problem
4 ay önce
Perfectstranger profil resmi
Perfectstranger
Harikaymış.Çok etkilendim...
report_problem
4 ay önce
buyukbalik profil resmi
buyukbalik
Son yıllarda izlediğim en tatlı filmlerden biri. Hayatta bize dair ne var? Ben söyleyeyim. Umut, sevgi, aşk, pişmanlık, hayal kırıklığı, özlem, hatalar... İşte hepsi bu filmde var. Çok güzelsiniz çok!
report_problem
1 yıl önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Into the wild filmin biraz arşa yükselmiş halidir. Topluma ve sisteme karşı olarak doğal ortamda yaşayan bir ailenin hikayesi. Böyle doğal yaşam falan güzel ama insan bir yerden sonra maalesef sisteme uymak zorundadır. Restaurant sahnesi bunun en güzel örneği olmuş. Onun dışında çocukların filozof olacak kadar derinliğe sahip olması etkileyiciydi. Film olarak bakmamak lazım, eğer öyle bakmazsak güzel film.
report_problem
1 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
Hayata bakış açısı ve yaşam tarzı farklı olan Ben ve ailesinin muazzam hikayesi. İnanılmaz mesajlar barındırıyor. Hemen hemen her şeyi eleştiriyor. Tek kelimeyle bayıldım.
report_problem
1 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Tam bir Amerikan filmiydi. Mezar taşı sahnesinde dogmalara, ilkelere ne kadar karşı çıkılmaya çalışılsa da amaca ulaşmış olsanız da anınız kalacak. Anıları düzen güçleri kontrol eder diyordu film. Başlangıcındaki stalinist, troçkist, maoist düşünceleri sıra sıra verip diyalektik materyalizm ile dalga geçişine hiç girmiyorum. Ormanda kalınırsa bu hayatı sürdürmek mümkün kesinlikle ama orası için bile arsayı birilerinden satın almak zorundasın. Filmin dayatmaya çalıştığı durum dışında bazı eleştiriler organik olarak ortaya çıkıyor. Örneğin herkes karavana polis girdiğinde ortaya çıkacak anı anlayabilir ama kontrast kurarsanız dinle korkutulan, rahatsız edilen bir otorite mekanizmasını da görmüş olursunuz. Ya da otoriteye karşı gelmek için otorite yaratıp bunu çok geç fark etmek gibi. Sanki film anlatmak istediğini zıtları ile sunuyor gibiydi. Biri diyalektik mi demişti? Gözlükler, tonlarca kıyafet, estetik zevk vb şeyi bir arada sunup sonra sahte ihtiyaç tatavası yapması gene mantık hatalarını ortaya çıkarıyor. İlkel silahlar yerine marketten alınan av bıçakları da cabası. Başkalarının yaptığı ürünü çalmaktır kullanmaktır anarşizm diyor. Her şeye ufaktan sokuşturup en sonunda düşünceyi yıkması zaten bu filmi klasik bir Hollywood filmi ile aynı kefeye koymama neden oldu gözümde. Sokrates bile değişimin kurbanı olmuşken Platon'un devletini etkileyici bulmak neden de diyordu çaktırmadan ama değişimin esiri olmamak için insan ruhunun da değişmesi şart. Hegel'e devam ediyor muyuz!?
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
phoebe profil resmi
phoebe
Ben oldukça beğendim. Enteresan bir konu güzel işleyiş ve güzel mesajları olan anlamlı bir film.Sevdim, severek izledim. Listenizde varsa izlemeyi düşünüyorsanız hiç ertelemeyin.
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Filmde aklıma Mahmut Hoca'nın ''Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur. '' tanımı geldi. 7/10 bir film, izlenir :)
report_problem
neredeyse 3 yıl önce
nihan.dideden profil resmi
nihan.dideden
bayıldım ya :) böyle bir hayatı yaşamanın hayalini hep kurardım.hayaller hayatlarla denk düşmese de film olarak izlemek harikaydı.hiç bitmesin istedim ve sonuna kadar filmin içindeydim tüm ruhumla.kesinlikle tekrar tekrar izlenebilir.
report_problem
3 yıl önce
untildawn profil resmi
untildawn
Tatlı su muhalifi görüşüne pek katılmıyorum. -spoiler
O kadar irade/prensip vs. sahibi bir insanın bile demekki sistemin ucundan tutması gerekebiliyor yaşamını devam ettirmek için. -end of spoiler.
Sonunun nasıl bittiği değil vermek istediği mesajlar bu filmin özetidir bence. Tam bir "No Strings on me" yapıtı. Çok iyi. 8/10
report_problem
3 yıl önce
cimcini profil resmi
cimcini
bu da maalesef cok amerikan geldi. anlatilmaya calisolan dusunce guzel icin bir sey diyemem. yime yaslandigimi hatirlayan bir film daha diyor ama biraz daha iyi diyerek yeni filmlere yoneliyorum
report_problem
3 yıldan fazla önce
VeryApe profil resmi
VeryApe
sisteme muhalif başlayıp sistemle koyun koyuna biten, tatlı su muhalifi film. amerikanyalının sistem eleştirisi bu kadar olur zaten.
report_problem
3 yıldan fazla önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
Sistemsel eleştiriyi aile samimiyetinde anlatan film.Dogmaları tek kalemde red ediyor. "Gerçek" , radikal doğruları ise hiç çarpıtmadan yüzümüze vuruyor. Cast seçimini kusursuz yapmışlar.Viggo Mortensen'in o şair ve aykırı yönü filmin sancağı olmuş diyebilirim. Çocuklar da muhteşem iş çıkarmış. Telaffuzu zor, komplike sıralı cümleleri bir filozof edasında içtenlikle okumuşlar. Gerçekten harikaydı. Konu ve kurgu ise sıradandı. Yani oyunculuk iyi olmasa yüzüne bakılacak bir film değil. Ama dediğim gibi cast muhteşem olmuş. Kesinlikle izlenilmesi lazım.
report_problem
3 yıldan fazla önce
mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir--------> sosyal hayat eleştirisinin tavan yaptığı film de evlatları için en iyisini istemiş bir baba görüyorum. bu kadar başarılı olabilecek miyim sorusu beynimin bir köşesinden öbür köşesine çarptı durdu. diğer yandan ben cash ın bu tutumunun olumsuz yanları da gözümüze sokulmuş. ki bu yanı george mackay ın canlandırdığı bodevan karakteri ile göstermiş. filmdeki en ağır yük onun omuzlarında olmasına rağmen ustalıkla atlatmış. bodevan ın marketteki 3 kız, ilk öptüğü kız ile toplu halde kuzenlerle olan sahnelerde bu yaşam tarzının eksikliği iyi yansıtılmış. ayrıca kuzenleriyle olan sahnelerde seyirciye yetiştirme tarzı olarak 2 farklı doğru gösterilmiş ve film birini seçmemiş. bu kararı izleyiciye bırakmış ki anlatımında tarafsız olması hoşuma gitti.
içeriğinde fikir ve din açısından da anlatımlar mevcut. yorumum ise filmin dini de bir fikir olarak gördüğü. eşinin cenaze törenindeki konuşması ve riske girip vasiyetine uyarak yakması da filmin bu konuda taraf tuttuğunu düşündürdü. dinin, fikir olduğunu ve fikirlerin de istendiğinde değiştirilebileceğini savundu. bu da gömülen bir toplumda neden yaktıklarını açıkladı. bunu da izleyiciye bırakmalıydı. ekranı duygusallık kaplasın diye koymuşlar yaktıkları sahneyi. koymasalardı söz söyleme hakkımız olurdu diye düşünüyorum. mantıksız gelen çocukları kayınpederine emanet edip giderken otobüsü alması. koca otobüs içinde bir adam. açıkçası otobüsü alması gözüme battı. neden aldığını gördük tabi. almasa gizli yere nasıl sığdıklarını bilmediğimiz çocuklar çıkıp sevgi seli yaratamazdı.
başlarda duygulardan arındırılmış bir yapı gösterilse de adeta duyguların eğitim ile değil iç güdüsel olduğunu vurgularcasına olaylar zinciri paylaşılmış. filmi izlerken zaman nasıl geçti anlamadım ama geçen zamanın hakkını verdiğini düşünüyorum.
report_problem
3 yıldan fazla önce