Gelis (Arrival) (2016)

Gelis (2016)Arrival

Puan 7.7 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
116 dakika
481
16
1074
131
PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
Son dönemin en muhteşem bilim eserlerinden. Yine, Dünya dışı akıllı yaşam formlarıyla iletişim kurmaya odaklanan filmler gibi ilgi çekici, ufuk açıcı bir yapım.
error_outline
5 ay önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Diğer uzaydan gelen varlıklar temalı filmlere göre daha barışçıl ve bilimsel bir senaryoya sahip. İletişim ve dilin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Sadece biraz fazla durağan ilerliyor o kadar. Onun dışında kesinlikle düşüncelere dalmak için izlemek lazım. Bir yıldızlararası değil tabi.
error_outline
1 yıldan fazla önce
muratdnmz profil resmi
muratdnmz
Konu iyi hoş merak uyandırması film süresince olan herşey iyi ama neden daha ileri gidilmedi daha çok şey vermeliydi bu film yıldızlararası gibi yürürdü. Konu kısıtlı kalmasa muazzam olacakmış.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
jessueph profil resmi
jessueph
Ara sıra gelip tebrik yorumu yazmalık film, aramızda çok özel bağlar da var tabii...
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
ABD yapımı olup da bu kadar derin olan çok fazla film yok. Dil ve algı konusu Sci-Fi Fantastik tarzda işlenmiş ve bence tadından yenmez olmuş. Ben çok beğendim. ABD'nin kaynak imkanı ( görüntü kalitesi vs gibi) harika bir konuyla birleşince, üstüne bir de güzel işlenince oldukça etkileyici bir şey çıkmış orataya. Tavsiye edilir.
error_outline
2 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
Bana hitap etmeyen bir filmdi. Bu da interstellar da.
error_outline
2 yıldan fazla önce
tugced profil resmi
tugced
Anlamı yüksek fakat durağan olduğu için ve özellikle ortalarda baya darlasada 😄 güzel herkese hitap edecek türden değil
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Konusu ilgi çekiciydi. biraz durağan gibi geçse de enteresan yanıyla izleyenleri sarabilen bir filmdi. Bu tarz filmlerin daha çok yapılmasını umuyorum.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Dil öğrenmek kolay bir iş olmadığı gibi öğretmesi de zordur efendim vesselam ...İş azme ve sabra bakar ...Bu yolda ayağımıza çelme takanlar olur ki filmde sevgili dil bilimcimiz Louise ' e de yapılıyor ...Hatta çok güzel bir telmihle örnekleme yapıyor ( Kanguru kelimesi ) Bu film için Sapir-whorf hipotezini aksediyor denilmişti.Öyle hakikaten ..Hipotezi bize üni.deyken vermişlerdi çok etkilenmiştim.Yani kelimeler bizim dünyayı nasıl algıladığımızı belirler ,kısaca kelimelerimiz kadar özgürüz o yüzden yeni bir dili öğrenirken asla yerel konuşanları kadar iyi olamayız ki yine bu filmde gösterile semboller başta yanlış algılanıp ,savaşa bile gidiyordu .İzlerken gerçekten şu sorularla uğraştım durdum ''Hakikaten düşüncelerimiz mi dili belirliyor ,yoksa dil mi düşünceleri belirliyor '' :) İşin içinden hala çıkamadım :) Filmimizin finaline gelince tek beğenmediğim eksik bulduğum kısım burasıydı daha zihinde kalıcı,çarpıcı bi şekilde bitirebilirlerdi ! Yine de izlenilir ;)
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Filmin ağır işlese de konusunun da ağır oluşundan dolayı uyumlu bir şekilde izletiyor kendini. Zaman zaman merak uyandırıp zaman zaman da gererek. Büyük kısmını böyle merakla ve gerilerek izlesem de son bölümler pek istediğimi gibi gitmedi filmin ve çok da beğenmedim açıkcası. Film güzeldi sıkılmadan izledim ama sonucunu sevmedim. Hoş bir gerilim bilim kurgu filmiydi 6,5/10
error_outline
3 yıldan fazla önce
Ned profil resmi
Ned
Şimdi bitti izlemem. Kelimelerimin tükendiği, tüylerimin hala diken diken olduğu bir andayım. İzleyin izlettirin.
error_outline
3 yıldan fazla önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
'Bir dili öğrendiğinizde o dili öğrenmekle kalmaz aynı zamanda o dili konuşanlar gibi düşünmeye, kavramları o şekilde algılamaya başlarsınız'' Bence son yılların en etkileyici bilim kurgu filmi. İlk bakışta konu basit gibi gözükse de aslında öyle değil. Kesinlikle basit bir uzaylı istilası filmi değil çok daha derin ve anlamlı. Üstüne sizi düşündürmeye kafanızı kullanmaya iten bir film. Gerçekten muazzam. İzlerken merak uyandırıp ne olacak acaba sorusunu sorduruyor. Filmin müzikleri de çok iyi bu arada gerilimi en üst düzeyde tutmayı başarıyor. Kesinlikle izleyin. 9/10 iyi seyirler :)
error_outline
3 yıldan fazla önce
Trillmatic profil resmi
Trillmatic
Filmin bana verdiği en belirgin his: Bu hikayeyi asıl yazarının kaleminden okuyacaksın. Konuyu detaylarıyla bilsen de, sonunu görsen de okuyacaksın.

Hammadde güzel olunca, yönetmen de iyi olunca ortaya yeterince güzel bir iş çıkmış. Ve evet, bunu kesinlikle yazarından okumam lazım...
error_outline
3 yıldan fazla önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
"Alien" türü filmlere tamamen yeni bir soluk getiren, devrim niteliğinde bir film. İşgal, köleleştirme, yok etme, kaynak sömürme vs. gibi klişeler yerine konuyu çok temelden almış. "Gelirlerse nasıl iletişim kuracağız?" Çok basit gibi gözükse de aslında çok komplike. Sınırsız bir cevap perdesi var. Ve tam tersi de kısıtlı bir zaman... Beklentilerimi fazlasıyla aştı. Özellikle senaryonun yarıdan sonra paralelleşmesi beni büyüledi diyebilirim. Zaman sıçralamarı ve flashforwardlar kafa karıştırmadan,
kusursuz bir şekilde yansıtılmış
Müziklerde efsaneydi gerçekten. Yani kurguyla ancak bu kadar uyumlu olabilirdi. Estetiğide unutmamak gerek. Uzay gemisinin içi ve dışıda insanı düşüncelere yönlendiriyor.Bi Interstellar kadar olmasa da sıralamada kendini oldukça yuları taşıdı.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
uoktar profil resmi
uoktar
Dünyaya tekrar gelsem sevgilim arar bulurum yine seni severim tadında bir film
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce