Geçmisin Gölgesinde (American History X) (1998)

Geçmisin Gölgesinde (1998)American History X

Puan 8.4 (27 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
119 dakika
1612
20
4562
657
Sefa profil resmi
Sefa
Nazi kafasında yetişen bir grup gencin yaklaştığı ırkçılık durumlarını sizlere içinize kadar işleten efsane bir yapımdır. İzlenmeli.
report_problem
1 yıl önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Benim ciddi anlamda hassas oldugum bir konudur irkcilik. Oldum olasi anlayamamisimdir ve asla da anlayamayacagim bu net. Bir insani secim sansi olmadan dogdugu kokene gore nasil nefret duyabilir insan? Ayni sekilde kendi irkini durmadan yuceltenler icinde bunu dusunuyorum. Herkes milliyetiyle ovunebilir buna lafim yok fakat insan once kendisine bakmali ben de bir gun tarih olacagim, gelecekte iz birakabilir miyim? Neden sadece hepimizin ortak oldugu, insan olmamiz hakkinda bu kadar ozenli degiliz? İyi insan olabilmekle ovunmeliyiz... Film bu nefreti oldukca iyi anlatmis. Ne siyah ne beyaz ne sari olmak, bizi direkt iyi veya kotu insan yapmaz. Renkler nedir ya, bu kadar onemli mi? Ayni sey dinler icinde gecerli ama film buna deginmemis bende reklam gibi deginip geciyorum. Edward Norton'i takdir ettim rolunun hakkini cok iyi vermis. Ben daima insanin kendi kendisini yetistirmesi taraftariyim. Ama bir kez daha gordum ki ailede verilen egitim cok muhim. Cocuklara ne asilarsak geleceklerinde bu sekilde ilerleyebiliyorlar. Keske bu tur gereksiz ayrimlara itilmesek. Filmi izleyin derim...
report_problem
2 yıl önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Başıma bir şey gelmeyecekse eğer ''o kadar da '' güzel olmadığını söylemek isterim. Filmin verdiği mesaj çok iyi ona en ufak lafım yok ama mesajı vercez diye işleyişe fazla önem vermemişler Ama yine de filmin öğrettiği bir şey var: Birine ya da bir şeye olan kızgınlığın hayatını güzelleştirmiyorsa onu sürekli taşımanın ne anlamı var...
report_problem
3 yıldan fazla önce
serein profil resmi
serein
harika harika harika harika harika sen harika bi filmsin! <3
report_problem
3 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Kesinlikle bir baş yapıt. O yıllarda izlediğimde bu denli algılayamamıştım her şeyi. Yıllar sonra izlemek cidden çok keyifli ve çok etkili oldu. Mutlaka izleyin.
report_problem
4 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Harika bir filmdi bazı gerçekleri yüzümüze çekinmeden vuran ders verme konusunda bir adım öteye geçmiş bir film olmuş..Ayrıca final sahnesi çarpıcı olmuş derinden etkilendim..
report_problem
4 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Kesinlikle çok etkileyici. Çarpıcı. Muhteşem bir başyapıt.
report_problem
4 yıldan fazla önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
Ne diyeceğimi nasıl yorum yapacağımı şaşırdım, bu kadar geç izlediğim çok pişman oldum. Çok etkileyici bir film, hayatı, inanılan değerleri sorgulayıcı bir bakış açısıyla altyapı oluşturarak, bunun üzerine sorulacak sorularla inşa etmek izleyicinin yorumuna bırakılmış, ön yargıdan uzak kalınmaya çalışması ise bence en önemli nokta olmuş, mutlaka izleyin, yalnızca ırkçılık boyutuyla düşünmemek lazım ,filmde bu noktadan başlamış ancak izleyici geniş bir bakış açısıyla sorgulamaya davet edilmiş, buna dikkat çekmek istemiş bana kalırsa. son sözler özellikle hatırlanmaya değer final müthişti.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
.Morpheus profil resmi
.Morpheus
Siyah beyaz olması filmin içeriği ile çok güzel örtüşüyor. Sahneler de birden çok mana açı kullanılarak seyirciyi içeride tutmuşlar. Zaten Edward abi sağolsun rolün hakkını çok iyi vermiş. Ana teması anti-ırkçılık olmasına rağmen sosyal yapıyı da çok güzel eleştiriyor.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
SunsetSTR profil resmi
SunsetSTR
Bu film ırkçılık ve bir insanın hayatı ele alışı üzerine harika bir film gerek çekim tekniği gerekse insana kattıklaıyla çok güzel .
report_problem
5 yıl önce
Agarta profil resmi
Agarta
Unutulmayacak sahneler barındıran kült filmlerden
report_problem
5 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
İnsanlık tarihinin en büyük ayıplarından olduğunu düşündüğüm ırkçılık üzerine izlediğim en iyi filmlerden birisiydi. Bir çok yönden ders verici nitelikte, Norton ise yine inanılmaz.
report_problem
5 yıldan fazla önce
kafamkaristi profil resmi
kafamkaristi
Verdiği mesajların ötesinde, insanların yaptıklarının sadece kendilerini değil çevresini de etkilediğini en acı şekilde göstermiş film. Kesinlikle başyapıt.
report_problem
5 yıldan fazla önce
Senemini profil resmi
Senemini
İbretlik sahnelerle dolu, ders niteliğinde bir film. Ayrımcı, ırkçı, kafatasçı adına istediginizi deyin, insanlari ötekileştiren herkes izlemeli diye düşünüyorum.
report_problem
5 yıldan fazla önce
Oznurr profil resmi
Oznurr
'Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.' Irkçılığın mide bulandırıcılığına lanet okutturan bir film daha... Kesinlikle izlenmeli ve verdiği dersler, mesajlar alınmalı!
report_problem
neredeyse 6 yıl önce