Amadeus (1984)

Amadeus (1984)

Puan 9.0 (20 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Biyografi, Dram, Sanat Eseri
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
160 dakika
383
10
996
456
Philosophy profil resmi
Philosophy
Oyunculuk, kostümler, dekorlar bir de o müziğin eşsiz yorumuyla buram buram emek kokuyor. Yansıtılanlar, Salieri ile olan aradaki çekişmeler ne kadar doğrudur bilemeyiz, muhakkak eksiklerde vardır ama gayet güzel bir dönem filmi olmuş. Mozart, bir 35 sene daha yaşasa neler yapabilirdi acaba? 600'ü geçkin eseri kaça katlardı kim bilir? Gülüşün, kahkahan yeter Mozartcığım. :)
report_problem
3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
Hollywood, biyografi ve hukuk filmlerini çoğu zaman iyi çeker. Bu film de biyografi kategorisinde bulunmaz bir yapıt.
report_problem
3 yıldan fazla önce
Laylaylom profil resmi
Laylaylom
Mozart'ın yeri bende hep ayrı olmuştur. Gerek yaşayış biçimiyle, gerek müziğiyle, gerek karakteriyle... Yaşadığı zorlukları, hüznü hiç göstermemiş daima gülmüştür. Çoğu ünlü bestecinin eserleri karamsarlık barındırırken, Mozart' ın eserleri neşeyle doludur. Requiem in içinde bile neşe kırıntıları vardır :) Bunlardan dolayı sanırım Mozart bana hep çok yakın gelmiştir. Dehası beni daima büyülemiştir. Neyse, uzun lafın kısası bu filmi çok başarılı buldum. Mozart'ın eserleri gibi bu filmde bana neşe kattı.Bazı eksiklikler olduğunu düşünüyorum fakat bunu çok normal buluyorum. Mozart gibi bir dahiyi 3 saatlik bir filme sığdırmak zaten olanaksız. Bence o dönemi, müziği anlamak için mutlaka izlemeniz gereken bi yapım. İyi seyirler :)
report_problem
3 yıldan fazla önce
BOZO profil resmi
BOZO
Harika bir biyografi filmi . Hani bazı filmler vardır ya her zaman açıp izleyesi gelir bu da o tarz filmlerden özellikle klasik müzik sevenler için . Müziğin sadece bir sanat değil ruhu olduğunu yansıtan güzel bir başyapıt ...
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Güzel bir dönem filmi olmuş. Oyunculuklar da ona keza. Film Mozart'ın daha çok Salieri gözünden anlatıldığı halini ele almış. Bu sebeple eksikliklerin olması normal karşılanmalı bence. Sonuçta küçük yaşından itibaren bir müzik dehası olan adamdan bahsediyoruz. Hayatının tüm yönleriyle 3 saatlik bir filme sığdırılması çok zor. Müziğin sırf eğlence değil bir ruh meselesi olduğu dönemlerde yaşamak isterdim doğrusu. Müzik tutkusu o kadar büyükmüş ki, insanlar onun için hayatlarını harcamişlar ya da hayatlarına yeni anlamlar kazandırmışlar. Kısacası film tam bir şölendi. Ayrıca Mozart'ın gülüşü zamanında O'nunla tanışan iki kadının yazdığı mektuplardan yola çıkarak oluşturulmuş. .
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
starch profil resmi
starch
Hem tanrıdan yeteneğin olmasını isteyeceksin, hem de sana yetenek bahşedilmediği için harika bir çocuğu kıskançlığınla harcayacaksın. Salieri'ler her devirde, her alanda mevcut ne yazık ki..Mükemmel bir film olmuş. Kaçırılmamalı.
report_problem
4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Öncelikle benim gibi müzikal sevmeyenler için şunu söyleyeyim bu bir müzikal değil müzik filmi. Filme gelecek olursak hiç beklemediğim kadar etkileyici ve güzeldi. Tam 3 saat film, süresi oldukça uzun olsa da aralara serpiştirilen güzel müzikler ve çarpıcı, şaşırtıcı olaylarla ilginizi hep açık tutuyor. Oyunculuklar mükemmel. Büyük hayranlık ve yanında daha büyük kıskançlığın insana neler yaptırabileceğini nasıl hissettireceğini çok iyi gösteriyor. İnsan ah Salieri ah demeden izleyemiyor filmi. 9/10
report_problem
4 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Rondo Alla Turca • Wolfgang Amadeus Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Cy10pGVmc20
report_problem
5 yıldan fazla önce
gamzeersoy profil resmi
gamzeersoy
Hayranlık ve kıskançlığın ortasına sıkışan bir müzisyenin gözünden şahit olunduğu üzere, müzik temalı gerçek yeteneği yücelten sinema tarihindeki muhtemelen en iyi film.
report_problem
5 yıldan fazla önce
yigitkaya profil resmi
yigitkaya
Filmde Mozart'ın Viyana'ya gelişinden, ölümüne kadar geçen süre anlatılır. Film tam anlamıyla bir biyografi değildir. Ayrıca gerçeklerle bağdaşmayan bir kurgusal yaklaşımı da var diyebiliriz. Evet, Mozart'ın tarihte bir bestecinin gelebileceği en yüksek noktaya gelmesinin sebebi 35 yıl yaşamasına rağmen hiç durmayan üretkenliğidir. Fakat bunun yanında Mozart'ın, feodal aristokrasiye karşı çıkması ve özgür bir besteci olmak için hiçbir güvencesi yokken yaşamın sıkıntılarıyla tek başına savaşması onu tarihteki üstün yerine oturtmuştur. 35 yaşında bu dünyadan ayrılması, aristokrasiye yaptığı başkaldırının sebebidir. Bu yüzden film için bir biyografi diyemeyiz. 160 dakika boyunca İtalyan besteci Antonio Salieri'nin ağzından dinlediğimiz hikayeyi ilgi çekici kılan kısım ise F. Murray Abraham'ın oyunculuğudur, zaten bu oyunculuk kendisine aynı yıl oscar ödülü getirmiştir. Ayrıca Milos Forman'ın seçtiği Mozart kişiliği için ''fazla deli-çılgın-manyak'' diye çokca eleştiri okudum. Mozart'ın o halinin doğru yansıtıldığını düşünmekteyim. Sadece belirttiğim ''başkaldırı'' hareketleri filmde eksiktir ama bunun için eksiklik değil yönetmenin seçimi demek daha doğru olacaktır. Ayrıca dekor, kostüm ve makyaj seçimiyle 18.yy Viyana'sı müthiş yansıtılmıştır. Kanımca ölmeden izlenmesi gereken bir film. ''Bütün dahiler göklere uzanır, Mozart ise gökten inmiştir.'' Albert Schweitzer.
report_problem
6 yıl önce
MeKa profil resmi
MeKa
gülüşü yeter :)
report_problem
6 yıl önce
h.tugce profil resmi
h.tugce
Wolfgang Amadeus Mozart.. 35 yıllık hayatına 600'den fazla eser sığdırmış bir deha... ve genel kanının aksine kıpır kıpır, deli dolu bir kişilik :) 8 oscarlı yapım hem görsel hem işitsel bir şölen. Mozart ve Salieri rollerinde Tom Hulce ve Murray Abraham döktürüyor. 3 saate yakın sürmesine rağmen 1 saniye bile sıkılmamıştım şahsen. Tek bir nokta var ki, tam olarak Mozart biyografisi demek yanlış olur. Gerçek yaşantısıyla ilgili tutarsızlıklar mevcut ama aslına bakılırsa günümüzde hala gizemini koruyan noktaları var Mozart'ın hayatının. Miloş Forman da gerçek bir biyografi sunmak istemediklerini açıklamış zaten. Sözün özü izleyin, izlettirin, keyif almaya bakın efenim :) Film her daim benim en iyi ilk 3'ümde yerini koruyacak.
report_problem
6 yıl önce
senemm profil resmi
senemm
çok iyi bir biyografi filmi
report_problem
6 yıl önce
shadowofdonkey profil resmi
shadowofdonkey
dibi dibi...
report_problem
6 yıl önce